Воєнні злочини в Україні: Росії доведеться відповідати

16.03.22

Документування воєнних злочинів, вчинених Росією, та допомога українцям у збереженні доказів цих злочинів — одне із завдань Асоціації правників України, що створила з цією метою Центр допомоги та підтримки жертвам конфлікту. Юридична допомога також дозволяє українцям, які хочуть покинути свою країну, отримати консультацію щодо права на притулок та корисну інформацію про законодавство країни перебування. До вашої уваги — інтерв’ю щодо цих питань з адвокаткою, Президенткою Асоціації правників України Анною Огренчук для французької новинної радіостанції Radio France Internationale (RFI).

RFI: Яка мета гарячої лінії, яку ви створили після початку російського наступу в Україні?

Анна Огренчук: Після початку вторгнення був хаос: ніхто не знав, що робити і до кого звертатися за допомогою, тому ми й запустили гарячу лінію. Зараз нам допомагають понад 200 юристів, і наразі ми отримали вже близько 700 запитів. В основному, це питання про правила перебування біженців у прикордонних країнах. У нас є низка юристів за кордоном, які допомагають нам у різних країнах: у Литві, Латвії, Польщі, Румунії та Угорщині.

RFI: Що саме ви робите, щоб допомогти українцям, які прагнуть покинути свою країну і сподіваються знайти притулок у сусідніх країнах?

Анна Огренчук: Є люди, які втратили документи, що посвідчують особу, і вони цікавляться, чи можна виїхати з країни без цих документів. Також запитують, чи можуть виїхати з країни діти або батьки, якщо вони хворі і мають медичні показання. Ось такі питання нам надходять. Наприклад, ми надавали допомогу в евакуації хворих дітей до Польщі.

RFI: Ваша гаряча лінія також відповідає за збір доказів воєнних злочинів, які вчиняє Росія. Що ви порадите українцям, які, наприклад, втратили житло чи бізнес через війну?(у фр. варіанті — конфлікт).

Анна Огренчук: Потрібно мати свідоцтво про право власності, сфотографувати його та залишити фото на телефоні. Якщо це можливо і немає небезпеки, ми також просимо сфотографувати матеріальні збитки. Ми розповідаємо людям, як збирати докази руйнувань, спричинених війною.

Разом із Генеральним прокурором України ми запустили інтернет-платформу, яку назвали «Воєнні злочини». На цій платформі ви можете дуже легко завантажити фотографії руйнувань, додати свою особисту інформацію тощо. Ми також радимо жертвам використовувати вже існуючі програми. Наприклад, програму Eye Witness Program, створену Міжнародною асоціацією правників, що дає можливість одразу підтвердити місцезнаходження, дату і час, коли зроблено фото або відео. Це також допомагає довести їх автентичність.

RFI: Чому так важливо виконувати роботу з документування та збереження доказів збитків, завданих конфліктом?

Анна Огренчук: Нам потрібно зібрати ці докази та захистити їх, щоб потім використати їх у суді проти росії. Ми юристи і розуміємо, що це потрібно робити з великою точністю, тому що росія все заперечуватиме: російська влада скаже, що це не вона за все несе відповідальність, а українці… Тому вкрай важливо зібрати ці докази в найточніший можливий спосіб.

RFI: Ви справді думаєте, що колись усі ці докази можуть бути представлені в суді і росія відповість за свої дії?

Анна Огренчук: Я впевнена, що це станеться. Ми використаємо всі юридичні можливості, щоб подати до суду на рф, щоб росія постала і перед українським, і перед міжнародним правосуддям. Усі збитки та втрати будуть доведені, росія понесе відповідальність і матиме все відшкодувати. Ніхто не думає, як кажуть росіяни, що це «спецоперація». Це війна, і росія повинна нести відповідальність за її наслідки!

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi