Перспективи повоєнного відновлення України

08.07.22

Днями в місті Лугано у Швейцарії відбулася Міжнародна конференція з питань відновлення України URC 2022. Представники України презентували на ній достатньо масштабний план відбудови, який складається з 15 національних програм. Крім того, на конференції були додатково представлені матеріали роботи 23 робочих груп.

Однак питання практичного втілення в життя даного плану залежить від єдиного бачення процесів, їх фінансування та контролю як зі сторони України, так і зі сторони наших міжнародних партнерів.

На сьогодні позиція України достатньо чітка. Єдиний план відбудови та фінансування через національну платформу “UNITED 24” як “єдине вікно” для пожертв від благодійних організацій, міжнародних партнерів та громадян з метою підтримки України.

Однак немає впевненості, що саме таку концепцію розглядають у якості оптимальної всі стейкхолдери процесу відбудови України.

Цікаво, що Єврокомісією 18 травня представлений власний план стратегічної концепції післявоєнної відбудови України – “RebuildUkraine”. Пропонується створення спільної Україно-Європейської платформи відбудови “Ukraine Reconstruction Platform”.

План передбачає, що кошти для відбудови виділятимуться з бюджету Європейського Союзу, також фінансування здійснюватиметься партнерами з G7 та G20, іншими країнами, міжнародними фінансовими інститутами, міжнародними організаціями та приватними інвесторами. Фінансування пропонується в якості грантів, позик від імені ЄС або під гарантії держав-членів. Питання щодо можливості використання як джерела фінансування заморожених російських активів ще розглядається. Наразі план в процесі розроблення, передбачається внесення пропозицій Європарламентом, Європейською радою.

Тому план відбудови України та RebuildUkraine, по суті, є альтернативними шляхами. Це не означає, що вони мають конкурувати один з одним. Хоча сьогодні, навпаки, необхідна синергія всіх ініціатив та створення єдиної загальної концепції.

Крім того, виникають сумніви щодо перспективності єдиного фінансування через “UNITED 24”. Особливо зі сторони таких серйозних гравців фінансового ринку як Світовий банк та МВФ, які вже мають свої власні, напрацьовані роками механізми фінансування.

Проте світ вже продемонстрував, що він підтримує та буде підтримувати України.

На сьогодні, окрім національної платформи, для допомоги Україні створені партнерські фонди провідних міжнародних інституцій.

Серед основних – адміністративний рахунок МВФ, створений у квітні 2022 року з метою фінансової підтримки України. Кошти на цей рахунок можуть надходити від країн-членів МВФ у формі кредитів та грантів та від міжнародних організацій.

Світовим банком також створено спеціальний фонд для допомоги Україні – World Bank Multi Donor Trust Fund (MDTF).

Європейський союз, своєю чергою, оголосив про створення трастового фонду солідарності з Україною.

А тому міжнародна допомога та фінансова підтримка України – суттєва. І наша держава має використовувати всі можливості для залучення фінансування.

Ірина Кобець, радниця LCF, керівниця судової практики, спеціально для ІА «УНІАН»

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi