
3-5 березня у Львові відбулася міжнародна конференція United for Justice, ініційована Офісом Генерального прокурора та особисто Генеральним прокурором України.
У заході взяли участь майже 600 учасників, топ-спікери, було проведено понад 10 дискусійних панелей. Анна Огренчук, керуюча партнерка LCF, та Артем Стоянов, старший партнер LCF, також взяли участь в «юридичному Рамштайні».
У Львові, де зароджувалися основи міжнародного гуманітарного права, Україна об‘єднала навколо себе міцну правову коаліцію. На конференцію приїхали прокурор International Criminal Court Карім Хан, генеральні прокурори США, країн ЄС та Англії та Уельсу, Євроюст, посол США з особливих доручень у сфері глобального кримінального правосуддя Бет ван Скаак, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, Гендиректор з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Джакомопулос, Спеціальний представник з питань сексуального насильства в умовах конфлікту Праміла Паттен та багато інших. І тут було вище політичне керівництво України та судової гілки влади, а також Президент та Перша Леді Латвії, голова Європарламенту Роберта Мецола.
Така потужна підтримка і солідарність міжнародної юридичної спільноти просто вражає. Все заради однієї мети — притягнення до відповідальності всіх винних у вчиненні міжнародних злочинів в Україні. росія скоїла понад 70 тисяч злочинів з початку свого повномасштабного вторгнення в Україну. рф та її військово-політичне керівництво мають бути покарані за всіма аспектами: політично, кримінально, фінансово.
Політично ця країна і так вже ізольована від усього цивілізованого світу.
Важливим кроком має стати створення Трибуналу щодо агресії. І світ об‘єднаний з Україною заради справедливості, адже чітко розуміє, що миру без правосуддя та покарання воєнних злочинців не буде. Над кримінальним напрямом працюють: національна система правосуддя, International Criminal Court – ICC, МС ООН, ЄСПЛ, комісія з розслідування порушень МГП та прав людини ООН і понад 20 країн за принципом універсальної юрисдикції. Коаліція з підтримки спецтрибуналу налічує вже 29 країн.
Найбільш прийнятними є два шляхи створення Трибуналу: на основі угод між Україною та ООН з ухваленням відповідної резолюції ГА або багатосторонньої відкритої міжнародної угоди між державами. Ми всі, кожен на своєму рівні, маємо працювати над аргументацією, щоб процес зі створення інституції по агресії завершився позитивно.
Результатами «юридичного Рамштайну» стали рішення:
– США приєдналися до Joint Investigation Team із розслідування воєнних злочинів. JIT була створена у березні 2022 року Україною, Литвою та Польщею. Пізніше приєдналися Естонія, Латвія, Словаччина. США — потужна команда підсилення спільної слідчої групи. Україна вже має позитивний досвід роботи у JIT під час збройного конфлікту. Мова йде про збиття літака рейсу MH17 в небі над окупованою територією Донецької області. Результат розслідування та судового рішення всім відомий: троє з чотирьох обвинувачених визнані винними та засуджені до довічного ув‘язнення. Крім того, суд визнав, що рф мала контроль над окупованою територією та незаконними збройними формуваннями, постачала зброю та фактично координувала військові дії.
– Влітку в Гаазі розпочне роботу Міжнародний центр зі збору доказів агресії. Це – для майбутнього Трибуналу. Центр буде створений в рамках JIT за участі Євроюсту.
– В Україні буде відкрито офіс ICC. Україна — місце злочину. І це рішення — про інтенсифікацію роботи загалом та її посилення безпосередньо на місцях.
– Створено Dialogue Group для координації національних та міжнародних зусиль щодо притягнення до відповідальності за злочини, вчинені в Україні.
Щодо репарацій або фінансової відповідальності за злочини та шкоду, нанесену Україні, громадянам і бізнесу: відшкодування буде! За оцінками Єврокомісії, наразі в ЄС заморожено понад 300 млрд євро. Це ті активи фізичних та юридичних осіб, на які були накладені санкції. Вже у травні на саміті Ради Європи планується розгляд питання щодо компенсаційних механізмів. Україна очікує на ухвалення.