Українська електроенергія тече до ЄС, а європейська – до нас

18.03.22

З 16 березня українська та європейська енергосистеми працюють як одне ціле. Це матиме для України позитивний ефект у будь-якій перспективі

16 березня Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії: ENTSO-E оголосила про початок тестового режиму синхронної роботи з українською енергосистемою.

Іншими словами, об’єднана енергосистема (ОЕС) України успішно пройшла необхідні випробування та приєдналася до енергосистем країн континентальної Європи.

Ця подія ознаменувала успішне завершення роботи в рамках договору, підписаного у Брюсселі у червні 2017 року між українським національним оператором НЕК “Укренерго” та представниками ENTSO-E.

Об’єднання української енергосистеми з континентальною Європою, безумовно, матиме для України позитивний ефект у коротко та довгостроковій перспективі.

У першу чергу, Укренерго зможе отримати допомогу (додаткову електричну потужність) в аварійних ситуаціях від сусідніх країн Європи.

В умовах війни, руйнування енергосистеми та захоплення електростанцій російськими військами така можливість є надзвичайно важливою для уникнення перебоїв електропостачання критичної інфраструктури та промисловості. До цього моменту, українські диспетчери, переважно могли розраховувати на допомогу з Росії та Білорусі (підтримка з Європи була доступною лише у так званому Бурштинському півострові на заході України).

А з 24 лютого 2022 року система працювала в ізольованому режимі, тобто взагалі без підтримки сусідніх країн.

Загальні правила роботи ENTSO-E визначені, зокрема, у регуляторних актах Європейської Комісії про затвердження мережевих кодексів та операційних рекомендаціях (operation guidelines), розроблених, власне організацією ENTSO-E.

З-поміж інших, уваги заслуговують, зокрема регулювання №2017/2196 від 24 листопада 2017 року про затвердження мережевого кодексу щодо надзвичайного стану та відновлення електропостачання.

Окрім того, взаємодія членів операторів-учасників ENTSO-E врегульована багатосторонніми та двосторонніми договорами.

Для України ключовим документом у цьому контексті буде договір учасників ENTSO-E Continental Europe Synchronous Area Framework Agreement (SAFA).

Імплементація його умов, а також укладення та доповнення двосторонніх договорів з мережевими операторами сусідніх Європейських країн є ключовим завданням для реалізації можливості отримання допомоги на випадок аварійних ситуацій та підтримки енергетичної безпеки в Україні.

Слід відзначити, що Укренерго успішно рухається у цьому напрямку. У 2019-2022 роках такі договори укладалися з мережевими операторами Словаччини, Румунії, Польщі.

У довгостроковій перспективі об’єднання ОЕС України з континентальною Європою сприятиме розвитку ринку електричної енергії, проєктів відновлюваної енергетики та залученню додаткових інвестицій.

У цьому напрямку може йтися як про пряме постачання електричної енергії на ринок України, так і участь у транскордонному наданні послуг балансування й допоміжних послуг.

Саме це є кінцевою метою інтеграції енергосистеми України з ENTSO-E. Позитивними наслідками такого сценарію є:

– підвищення конкуренції на ринку електричної енергії;
– підвищення надійності енергосистеми, шляхом доступу до балансуючих та резервних потужностей ЄС;
– збільшення ринку та інвестиційного потенціалу галузі коштом можливості продажу електроенергії на ринок ЄС;
– додаткові можливості для розвитку відновлюваної енергетики (шляхом доступу до ринків ЄС, підвищення гнучкості української енергосистеми, а також доступу до послуг європейських трейдерів для хеджування ринкових ризиків).

Водночас реалізація таких можливостей потребуватиме значних ресурсів та роботи, як на міжнародному, так і на національному рівнях.

В першу чергу, йдеться про додаткові інвестиції для будівництва нових міждержавних ліній електропередач. Восени цього року керівництво Укренерго повідомляло, що комерційна пропускна спроможність інтерконекторів оцінена у 2 ГВт, а влітку залишається експортне обмеження у 600 МВт. Тож для повноцінної комерційної взаємодії з ENTSO-E потрібні нові інвестиції у мережі.

На міжнародному рівні доцільно розглянути можливість приєднання до колективних механізмів ENTSO-E таких як IGCC та TERRE.

Ініціатива The International Grid Control Cooperation (IGCC) – це міжнародна ініціатива, в рамках якої мережеві оператори з різних країн здійснюють взаємозалік небалансів електричної енергії.

Своєю чергою, проєкт TERRE (Trans European Replacement Reserves Exchange) став наступним кроком до створення всеєвропейського балансуючого ринку електроенергії у вигляді платформи для здійснення взаємного обміну балансуючою електроенергією.

На національному рівні необхідно активізувати законодавчу й регуляторну роботу для:

– створення умов для укладення Corporate PPA та Virtual PPA, зокрема врегулювання колізій законодавства, що регулює використання деривативних контрактів на ринку електроенергії;

– створення системи гарантій походження електроенергії;

– визначення підходів для кваліфікації ринку електричної енергії для цілей застосування законодавства про захист економічної конкуренції та визначення критеріїв допустимості державної допомоги;

– зменшити обсяг неринкових механізмів регулювання у сфері електроенергетики, а також завершити імплементацію REMIT.

Після цього Україна зможе скористатися плодами роботи в рамках ENTSO-E й говорити про успішне завершення інтеграції українського та європейського ринків електроенергії.

Іван Бондарчук, радник, керівник практики енергетики та природних ресурсів, для Liga.net

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi