Повоєнна відбудова: перші законодавчі кроки

23.03.22
Повоєнна відбудова: перші законодавчі кроки

16 березня на офіційному сайті Верховної Ради з’явилась новина про прийняття закону, який врегулює проведення відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії РФ та бойових дій під час воєнного стану.

Заголовок новини викликав значні очікування від таких законодавчих змін. Проте наразі прийнято лише законопроєкт  № 7144 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану”, поданий на підпис Президента України. Він передбачає внесення зміни у Кодекс цивільного захисту України, Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, Закон України “Про правовий режим воєнного стану”, Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” та зупиняє дію положень деяких нормативно-правових актів.

В аспекті повоєнного відновлення країни законопроєктом запроваджено наступні основні засади щодо подолання наслідків війни.

Системою цивільного захисту передбачено відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення. Щоправда законодавцем наразі не визначено орган, відповідальний за інвентаризацію таких об’єктів у повоєнний період, порядок, строки інвентаризації.

До завдань єдиної державної системи цивільного захисту у відбудовний період після закінчення воєнних дій віднесено проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначатимуться Президентом України в рішенні про її проведення. Важливо зазначити, шо за особою під час цільової мобілізації зберігатиметься місце роботи, посада та середня заробітна плата незалежно від того, чи працює вона на державу чи на приватну компанію.

Також передбачено залучення коштів міжнародної допомоги у відбудовний період, проте які саме заходи будуть здійснюватися для цього, в якому порядку і формах допомога може бути використана наразі не визначено.

КМУ надано повноваження затверджувати (1) щорічний план основних заходів у відбудовний період після закінчення воєнних дій, а також (2) щорічний план з навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією та здійсненням заходів з питань цивільного захисту. Також КМУ повинен буде визначити зміст та строки здійснення відновлювальних робіт з ліквідації наслідків воєнних дій.

Як бачимо, законопроєкт поки що містить деякі основні засади щодо повноважень державної системи цивільного захисту та КМУ у сфері повоєнної відбудови України, що свідчить про початок планування відновлення на державному рівні. Сподіваємося, що більш конкретні плани, процедури, механізми, способи і строки щодо ліквідації наслідків війни вже знаходяться на етапі розробки.

Зокрема, потрібно здійснити інвентаризацію об’єктів, оцінку розміру спричиненої шкоди і коштів на відновлення, визначення джерел отримання коштів (виплата репарацій, залучення коштів міжнародних донорів, іноземних інвестицій тощо),  визначити пріоритетні напрямки відбудови. Також потрібно розробити план відновлення, оцінку внутрішнього ресурсу, що може бути задіяний, оцінку можливості запозичення міжнародного ресурсу, спеціальні процедури (спрощення процедур публічних закупівель, перегляд критеріїв допустимості державної допомоги в окремих галузях економіки тощо).

Світова спільнота вже виступила із пропозицією розробити “план Маршала” для України. Тому очікуємо, що з урахуванням досвіду інших держави щодо виходу з кризових ситуацій (хоча й не таких масштабних і драматичних, як в Україні) план відновлення найближчим часом набуде конкретики і відбудова ефективно розпочнеться негайно після припинення воєнних дій.

 

Сергій Бенедисюк, партнер, керівник практики корпоративного права, М&А та антимонопольного права, для видання «Новое время».

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi