Вступна кампанія 2022. Як саме буде організовано процес проведення ЗНО під час воєнного стану

06.05.22

 

–  Як саме буде організовано процес проведення ЗНО під час ВС?

Під ЗНО (зовнішнім незалежним оцінюванням) розуміють одночасно дві речі: 1) будь-яке оцінювання рівня знань та 2) конкретно оцінювання рівня знань після повної загальної середньої освіти для вступу на бакалаврат. Ця плутанина виникла з тієї причини, що інші формати тестувань, окрім післяшкільного, здобули власні назви – Єдине фахове вступне випробування, Єдиний вступний іспит. Зараз до цього переліку додався Національний мультипредметний тест. Тестування після школи не мало власної широко поширеної назви, тому його продовжили називати ЗНО.

З точки зору закону будь-яке тестування – це ЗНО. Стаття 47 Закону України “Про освіту” зазначає, що зовнішнє незалежне оцінювання – це оцінювання результатів навчання, здобутих особою на певному рівні освіти, що проводиться спеціально уповноваженою державою установою (організацією).

В умовах війни ЗНО для вступу на бакалаврат здійснюватиметься у форматі Національного мультипредметного тесту (НМТ). Нормативно-правових актів щодо НМТ не опубліковано у вільному доступі. Вся інформація – це роз’яснення Міністерства освіти і науки, виступи міністра освіти і науки, а також роз’яснення Українського центру оцінювання якості вищої освіти. Важливо також додати, що частина інформації має орієнтовний характер, тобто може уточнитися або змінитися з часом. Зокрема, мова йде про порядок організації НМТ.

НМТ не поширюється на деякі спеціальності. Курсанти вступатимуть за правилами прийому відповідного закладу. Вступ на творчі спеціальності вимагатиме лише проходження творчого конкурсу.

НМТ передбачатиме проходження абітурієнтом єдиного тесту з трьох блоків завдань по 20 питань кожний: 1) українська мова;  2) алгебра та геометрія; 3) історія України (новітня історія ХХ-ХХІ ст.). На проходження тесту дається 90 (в деяких джерелах 80) хвилин.

Крім того, у вступній кампанії 2022 року широко будуть застосовуватися мотиваційні листи. З усіх комунікації МОН простежується висновок, що подача мотиваційного листа є правом студента, а не його обов’язком, якщо він претендує на бюджетне місце ((навчання за рахунок коштів державного бюджету) .

Втім, в МОН наголошують, що листи матимуть значення для ранжування студентів, що набрали однакову кількість балів. Враховуючи те, що замість трьох окремих тестів буде один, вірогідність однакової кількості балів суттєво вища.

Вступ осіб на контракт (навчання за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб) вірогідно НМТ буде не обов’язковим (за винятком окремих спеціальностей), тому мотиваційний лист буде способом рейтингування абітурієнтів на контракт.

Якщо студент обирає між бюджетною та контрактною формами навчання доцільно буде складати НМТ та подавати мотиваційний лист.

Для вступу на спеціальності 035 Філологія (крім української та кримсько-татарської мови і літератури, фольклористики) і галузі 05 Соціальні та поведінкові науки, 06 Журналістика, 07 Управління та адміністрування, 08 Право, 22 Охорона здоров’я, 24 Сфера обслуговування, 28 Публічне управління та адміністрування, 29 Міжнародні відносини складання НМТ є обов’язковим незалежно від форми оплати навчання.

 

–  Основні відмінності складання Національного мультипредметного тесту (НМТ) та ЗНО?

*під ЗНО тут маємо на увазі тест для вступу на освітній рівень бакалавру після повної загальної середньої освіти

** дані про ЗНО на основі порядку останнього тестування в 2021 році

 

ЗНО НМТ
Чотири окремі тести з кожного предмету Єдиний тест з трьох предметів
Завдання з відкритою відповіддю та твір Лише 2 завдання з блоку математики матимуть коротку відкриту відповідь.
Заборонено користуватися будь-чим Під час проходження блоку з математики дозволено користуватися надрукованими довідковими матеріалами[1].
Є предмет за вибором Немає предмету за вибором
Порогові бали встановлюються рішення комісії на основі статистичних показників Наперед визначені порогові бали:

загальний – не менше за 125;

для медичних спеціальностей, зокрема стоматологія (222, 228), педіатрія – 150 (за винятком вступників за конкурсним балом більше 175 балів);

для здобуття освітнього рівня магістра за спеціальністю фармація, промислова фармація (226) – 130 балів;

для спеціальностей галузей право (08), публічне управління, адміністрування (28), міжнародні відносини (29) – 140 балів.

Крім основної є додаткова сесія Планується основна (перша половина липня), додаткова (друга половина липня) та спеціальна (вересень) сесії
Середній бал атестату, перемоги в олімпіадах, наявність медалей за навчання дають переваги при вступі Середній бал атестату, перемоги в олімпіадах, наявність медалей за навчання НЕ дають переваги при вступі
Обов’язкове для всіх вступників Обов’язкове лише для бюджетників, а також контрактників на окремі спеціальності. Для більшості контрактників не обов’язкове

 

Наразі не відомо чи діятимуть сільські коефіцієнти, а також квоти для внутрішньо переміщених осіб. Вірогідніше за все будуть квоти для дітей, які втратили батьків на війні.

Окремо варто зазначити, що у вступній кампанії цього року суттєво посилюється пріоритетність оборонних та правоохоронних спеціальностей. До здобуття вищої освіти заохочуватимуться військовослужбовці, добровольці Сил ТрО ЗСУ, рятувальники і правоохоронці, які зарекомендували себе у воєнний час. Можливо безкоштовно здобути другу військову освіту для тих, хто отримав першу цивільну.

 

–  Де саме можна писати НМТ – вдома онлайн, в офлайн-центрах тощо (як забезпечуватиметься безпека)?

Відповідно до даних, викладених на сайті УЦОЯО[2], тестування відбуватиметься в спеціально обладнаних комп’ютерних класах закладів освіти, які  визначать як екзаменаційні центри.

Проходження тестування вдома наразі неможливе. Основна причина – неможливість ідентифікувати абітурієнта і, як наслідок, неможливість забезпечення рівних умов вступу.

Проходження творчих конкурсів та співбесід дозволено онлайн.

19 квітня 2022 року міністр освіти і науки Сергій Шкарлет повідомив, що тривають консультації з ЮНІСЕФ та провідними ІТ-компаніями з метою забезпечення можливості складання НМТ онлайн для тих територій, де безпекова ситуація не дозволяє проведення тестування у визначених центрах. [3]

Втім, питання безпеки залишаються актуальними для всієї території України. Для забезпечення захисту вступників при вступі будуть дозволені перерви при повітряній тривозі для спрямування студентів в укриття. Крім того, саме проходження сесії буде можливе протягом принаймні 10 днів, для того щоб вступники не мали потреби одночасно перебувати в одному місці.

 

–  Як будуть складати НМТ ті українські випускники, що виїхали за кордон? Чи вже є домовленості з іноземними освітніми центрами щодо надання локацій та допомоги в організації тестування?

Окрім території України, для складання НМТ екзаменаційні центри буде організовано також на території Європейського союзу. Ключова вимога – синхронізація часу проведення тестування в Україні та інших країнах. Наразі переговори про утворення таких центрів тривають. На сайті КМУ наразі наявна інформація про проведені переговори з Польщею, Німеччиною та Францією. Втім, в анонсованих планах МОН створення екзаменаційних центрів в усіх країнах Східної Європи.

 

–  Як законодавство забезпечує права тих випускників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях та не зможуть скласти НМТ?

Кожна особа має право на освіту. Це визначено як в 53 статті Конституції, так і в ст. 3 профільного Закону України “Про освіту”. Це право можуть реалізувати громадяни України незалежно від того, чи проживають вони на території, які наразі контролює Україна, чи ні.

Інша справа, що реалізація цього права ускладнена воєнними діями та тимчасовою окупацією. В цьому напрямку держава має соціальний обов’язок сприяти тому, аби в міру можливостей сприяти вступникам з таких територій у реалізації права на освіту.

Ймовірніше за все це буде реалізовано за рахунок квот на навчання, створення організаційних особливостей (спеціальна сесія тестування), а також пошук грантів для таких студентів.

Варто зазначити, що вимога складання НМТ, як і будь якого іншого тестування, не є обмеженням права на освіту.

 

– Чи передбачені для них пільги при вступі до ВНЗ на 2022-2023 навчальний рік?

Питання пільг для осіб з тимчасово окупованих територій обговорюється, проте інформації про це наразі немає.

 

–  Як проводитимуться додаткові вступні іспити або творчі конкурси для тих спеціальностей, де це вимагатиметься специфікою ВНЗ та спеціальності?

У вересні планується проведення спеціальної сесії НМТ для тих осіб, що не мали змоги пройти тестування під час основної та додаткових сесій.

Творчі конкурси та додаткові вступні іспити можуть проходити онлайн.

 

–  Які пільги при вступі є для дітей загиблих під час війни, для дітей учасників воєнних дій тощо? 

Офіційної інформації про пільги наразі немає, проте у ЗМІ була поширена інформація про те створення квот для тих абітурієнтів, які втратили батьків на війні. Чи стосується це лише дітей загиблих учасників бойових дій або взагалі всіх загиблих внаслідок військової агресії не відомо.

 

–  Які документи необхідні для реєстрації для складання НМТ? Що робити, якщо ці документи втрачено?

Реєстрація на складання НМТ завершилася 19 квітня. Процедура реєстрації детально описана на сайті УЦОЯО: https://testportal.gov.ua/registr/

Для реєстрації необхідно:

  • вказати паспортні дані та сформувати реєстраційну картку.
  • роздрукувати та заповнити реєстраційну картку
  • надіслати реєстраційну картку та копію паспортного документа керівнику закладу, де навчається абітурієнт

З тексту роз’яснення УЦОЯО виходить, що допускається також надсилання реєстраційної картки та копії паспортного документа до регіонального центру якості освіти. Якщо особа раніше зареєструвалася для участі у ЗНО 2022 повторно реєструватися не потрібно.

Якщо абітурієнт не має можливості роздрукувати картку або передати документи до свого закладу/надіслати до регіонального центру ー достатньо того, що ви сформували реєстраційну картку.

Якщо особа не встигла зареєструватися для проходження НМТ до 19 квітня варто відслідковувати сайт УЦОЯО: очікується відкриття реєстрації на додаткову та спеціальну сесії в травні.

Загалом, для заповнення реєстраційної картки у більшості випадків потрібен лише паспорт.

Якщо абітурієнт вже не навчається, а має свідоцтво про повну загальну середню освіту, його копію також необхідно подати.

У минулих вступних кампаніях для окремих абітурієнтів необхідно було також подавати додаткові документи, наприклад:

  • медичний висновок, якщо потрібно забезпечити спеціальні умови тестування;
  • копію свідоцтва про зміну імені, шлюб чи його розірвання (якщо у документах відрізняються персональні дані);
  • довідку з місця навчання, що підтверджує здобуття в поточному навчальному році повної загальної середньої освіти або копію диплому для іноземців;
  • копію юридично засвідчених документів перекладених українською мовою, які потрібні для реєстрації.

Такі документи також варто додавати до реєстраційної картки при її надсиланні.

 

– Яка процедура їх відновлення?

Якщо ви втратили документ, який необхідний для реєстрації на НМТ (наприклад, паспорт) необхідно звернутися до відповідного надавача адміністративної послуги з відновлення документу. У випадку з паспортом це Державна міграційна служба України. Для цього необхідно подати до ДМС або Центру надання адміністративних послуг заяву про відновлення паспорта, квитанцію про сплату державного мита, а також квитанцію про сплату штрафу за втрату паспорта (від 17 до 51 грн).

Варто мати на увазі, що у зв’язку із воєнним станом були зупинені строки надання адміністративних послуг.

 

–  Чи є певні категорії випускників / абітурієнтів, що будуть звільнені від складання НМТ

Серед тих абітурієнтів, яким для вступу на бажані спеціальності необхідне складання НМТ, не відомі категорії, які звільнені від складання НМТ.

 

–  Чи прописана процедура для абітурієнтів з ТОТ щодо можливостей вступу до ВНЗ після завершення ВС, за умови, що вони не мали змогу скласти НМТ

Окремої процедури вступу після закінчення воєнного стану для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій немає. Якщо особа не мала змогу скласти НМТ в основну сесію, вона матиме можливість зробити це під час додаткової та спеціальної сесій. Якщо і це не було можливе, вірогідніше за все такому абітурієнту доведеться чекати вступної кампанії 2023 року.

 

–  Як випускнику отримати документи про закінчення школи, якщо на час завершення навчального року школа не працюватиме внаслідок руйнування російськими військами, знаходження на ТОТ тощо?

Для отримання свідоцтва про базову/повну загальну середню освіту необхідно завершити навчальний процес. Для цього можна проходити навчання у вашій школі дистанційно, вступити до іншого закладу освіти і завершити процес освіти там. Якщо школяр перебуває за кордоном, МОН рекомедував проходити навчання дистанційно у школі, де особа навчалася раніше або вступити до Міжнародної української школи.

Питанням видачі документів про освіту займатиметься той заклад, де особа перебувала на момент завершення навчання.

Порядку видачі документів про освіту закладами, які були зруйновані немає. Втім, руйнація будівлі не означає припинення юридичної особи, яка видає документ про освіту.

 

–  Як відбуватиметься складання випускних іспитів у ВНЗ?

Наразі для студентів спеціальностей 08 Право, 12 Інформаційні технології, 14 Електрична інженерія, 21 Ветеринарна медицина, 25 Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону, 26 Цивільна безпека, 27 Транспорт, 28 Публічне управління та адміністрування, 29 Міжнародні відносини скасоване проведення запланованого ЄДКІ.

Для здобувачів вищої освіти галузі знань 22 Охорона здоров’я було прийнято окремий порядок складання іспитів (Постанова КМУ від 19 березня 2022 р. № 316). Відповідно до нього:

  • перший етап єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти не проводиться та переноситься на наступний рік навчання. Переведення здобувачів ступеня вищої освіти третього року навчання на наступний рік здійснюється за результатами успішного виконання освітньої програми;
  • другий етап єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти, які випускаються у 2022 році, не проводиться;
  • основною формою атестації здобувачів ступеня вищої освіти, які випускаються у 2022 році, є комплексний практично-орієнтований кваліфікаційний іспит, проведення якого в очному та/або дистанційному форматі забезпечують заклади вищої освіти. У разі коли заклад вищої освіти, який розташований у районі (зоні) ведення воєнних дій, не має можливості забезпечити належні та безпечні умови проведення такого іспиту, атестація здобувачів вищої освіти за погодженням з центральним органом виконавчої влади, до сфери управління якого належить заклад вищої освіти, здійснюється шляхом визначення відповідності результатів навчання здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми.

 

–  Як і де саме складати випускні іспити студентам, які виїхали з ТОТ на підконтрольну Україні територію або закордон? Що робити випускникам, чиї ВНЗ знаходяться на ТОТ і відповідно, навчальний процес призупинено?

Якщо заклад вищої освіти здійснює навчання дистанційно, іспити також проходитимуть дистанційно. Порядку або рекомендацій щодо дій у випадку зупинення навчального процесу не прийнято.

 

– Які іспити передбачені для вступу на магістратуру?

МОН повідомило про наступний порядок складання іспитів для вступу на освітньо-кваліфікаційний рівень “Магістр” на основі ОКР “Бакалавр”:

  • Курсанти – відповідно до Правил прийому закладу
  • Спеціальності Право та Міжнародне право – Магістерський

комплексний тест (іноземна мова та право)

  • Спеціальності галузей знань 05 Соціальні та поведінкові науки, 06 Журналістика 07 Управління та адміністрування, 28 Публічне управління та адміністрування, 29 Міжнародні відносини (крім Міжнародного права) – Магістерський тест навчальної компетентності та фаховий іспит у закладі освіти
  • Інші спеціальності – фаховий іспит у закладі освіти на бюджетні місця, мотиваційний лист – на контракт

[1] https://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2022/04/ZNO_Math_dovidkovy-materialy.pdf

[2] https://testportal.gov.ua/zapytannya-vidpovidi-2/

[3] https://mon.gov.ua/ua/news/sergij-shkarlet-rozpoviv-pro-nmt-i-aktualni-pitannya-vstupnoyi-kampaniyi-2022

Юристи LCF Law Group спеціально для видання NV.UA

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi