Відшкодування збитків, завданих збройною агресією рф: діємо покроково

17.06.22
Збройна агресія рф проти України триває вже четвертий місяць. Кожний день з’являються нові свідчення про злочини окупантів: масштабні руйнування цивільних об’єктів та інфраструктури, загибель та катування людей.

За даними останнього звіту у межах спільного проекту Мінекономіки та Київської школи економіки (КSE institute), станом на 8 червня 2022 прямі збитки економіки України від пошкодження та руйнування житлових і нежитлових будівель та інфраструктури складають вже майже $104 млрд, а загальний рівень втрат оцінюється в $600 млрд.

Злочини проти людяності не мають строків давності. Однак для збору доказів потрібно діяти своєчасно та системно: для забезпечення у майбутньому стягнення з рф спричинених збитків необхідно правильно провести фіксацію та документування фактів пошкоджень та знищення майна.

Який би порядок розгляду заяв або позовів постраждалих осіб не було ухвалено на національному або міждержавному рівні, важливими будуть якість, вичерпність та релевантність доказів, що будуть зібрані для документування та оцінки збитків, а також методика оцінки розміру реальних збитків та упущеної вигоди для визначення суми відшкодування.

На нашу думку, зібрані докази мають беззаперечно та за найвищим стандартом доказування доводити:

а)     факт пошкодження майна та спричинення шкоди,

б)     грошовий розмір шкоди та спричинених збитків,

в)     ідентифікувати подію, що призвела до пошкодження майна та збитків та її протиправність – збройна агресія рф,

г)      причинно-наслідковий зв’язок між подією та пошкодженням майна та спричиненими внаслідок цього збитками.

Найбільш ефективними були б рекомендації та алгоритми дій на рівні державних компетентних органів. І, насправді, така робота проводиться, відповідні методики розробляються фахівцями робочої групи з аудиту збитків, спричинених війною, яка створена при Національній Раді з відновлення України, і скоро будуть представлені широкому загалу.

Так, вже 15 червня цього року уряд повідомив, що було погоджено спрощення порядку фіксації збитків, що спричинені будівлям та спорудам. Обстеження проводитиметься шляхом комісійного або технічного огляду, а результати огляду фіксуватимуться у примірній типовій формі акту.  Така  форма акту має незабаром з’явитись в «Дії».

Поки ми чекаємо опублікування нової постанови, декілька порад, що можна робити вже зараз, якщо ваше майно було пошкоджено або знищено.

  1. Провести первинну фіксацію факту пошкодження із залученням уповноважених державних органів.

Обстеження пошкодженого об’єкту проводиться після проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, в т.ч. розмінування, у відповідності до Кодексу цивільного захисту та ЗУ «Про протимінну діяльність».

Невідкладні роботи, крім іншого, врегульовані Постановою КМУ №473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд», що визначає порядок взаємодії місцевих адміністрацій, ДСНС, правоохоронців тощо.

Таким чином, першим офіційним документом, який фіксуватиме факт пошкодження, буде Акт про огляд ДСНС та Акт розмінування (за потреби). Копії цих документів можуть і повинні бути надані потерпілій особі.

Рекомендуємо залучити представників місцевої державної адміністрації (військової адміністрації) для складення акту цими особами. Такий огляд може бути здійсненим і після огляду ДСНС.

Далі постраждалій особі слід звернутись до поліції для фіксації кримінального правопорушення (підтверджуючим документом має бути витяг з ЄРДР). Вочевидь, за масового характеру звернень за певним населеним пунктом (або за однією подією) такі звернення можуть бути об’єднані у рамках одного кримінального провадження.

За результатами таких дій буде зафіксовано як факт пошкодження майна, так і встановлені первинні дані щодо причини пошкодження.

  1. Фото- та відеофіксація:

Після того, як ви будете впевнені у безпечності перебування на об’єкті, вам необхідно здійснити фото- та відео- фіксацію пошкоджень. Відео- та фотофіксацію пошкоджень ми рекомендуємо здійснювати за допомогою спеціальної програми «eyeWitness to Atrocities», яка дозволяє робити знімки та відео з фіксацією метаданих, що вказують на місце, час та дату; завантаження файлу у програми створює ланцюг зберігання, який може бути наданий для підтвердження у суді, а також підтверджує той факт, що файл не був змінений. Також проєкт надає індивідуальну підтримку користувачу для використання файлів у суді у майбутньому.

Фото- та відеодокази, які зібрані із застосуванням цієї програми, відповідають найвищим стандартам доказування та можуть бути використані для підтвердження матеріальних збитків у майбутніх судових процесах.

Далі у разі, якщо пошкоджено об’єкт будівництва, слід провести обстеження та встановлення технічного стану такого об’єкту відповідно вимог до Постанови КМУ №257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва» (зі змінами воєнного часу) із залученням спеціалістів у будівельній галузі. За результатами такого обстеження уповноваженими органами може бути прийнято рішення про повний або частковий демонтаж об’єкту на умовах, які визначені у Постанові КМУ №474 «Про затвердження Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів», або визначено обсяг пошкоджень та придатність об’єкту до відновлення.

Нагадаємо, що за повідомленням уряду від 15 червня, ухвалено спрощений порядок обстеження будівель та споруд, а також типова форма акту про результати обстеження, що мають бути опубліковані найближчим часом.

  1. Складання актів про пошкодження постраждалого майна: нерухоме майно, транспортні засоби, обладнання та інше рухоме майно, готівкові кошти тощо.

В таких актах ми рекомендуємо зазначати всю наявну інформацію про ідентифікацію майна та обставини огляду, а також детальний опис події, яка призвела до пошкодження. На підприємстві доцільно розробити та затвердити шаблон спеціальної форми акту, створити комісію з фіксації пошкоджень, ухвалити відповідні рішення.

Приблизний обсяг даних акту:

  • Час та умови здійснення огляду, склад комісії з огляду;
  • Дані про власника майна, інформація про право власності;
  • Опис та вартість майна за даними бухгалтерського обліку до пошкодження (для юридичних осіб);
  • Інформації про речові права, обтяження, умови страхування об’єкту (виплати, якщо були);
  • Документальне підтвердження прав на знищене або пошкоджене майно, і, за потреби, відновлення втрачених документів;
  • Інформація про рішення про обстеження майна, дані Звіту про обстеження та встановлення технічного стану, дані рішення про демонтаж, частковий демонтаж, дані акту про демонтаж (у разі повного демонтажу інформація про реєстраційну дію про виключення об’єкта з реєстру прав);
  • Зазначення у акті даних фото-, відео- фіксації, опис результатів фіксації (огляду) та технічного стану майна, причини пошкоджень, спричиненої шкоди або факту повного руйнування (знищення) майна;
  • Ідентифікація події пошкодження, в т.ч. з даними актів ДСНС, органів поліції і т.п;
  • Інформації про відкриті кримінальні провадження у разі, якщо наявні матеріали проведених експертиз.

Для фізичних осіб вартість нерухомого майна можна зазначати за даними договору про його придбання. Щодо рухомого майна можна встановити вартість за технічним паспортом або чеком.

Для юридичних осіб ми використовуємо дані бухгалтерського обліку, інвентаризації тощо.

Юридичні особи, які надають послуги у сфері водо-, тепло-, енергопостачання, надають дані щодо вартості основних засобів до свого регулятора в процедурі встановлення тарифу (НКРЕКП), тож ці дані також можуть бути використані.

При  встановленні вихідних даних для обліку упущеної вигоди слід виходити зі специфіки діяльності підприємства.

  1. Повідомлення про пошкодження нерухомого майна.

Наступним етапом має стати внесення інформації про пошкодження майна до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (ДІЯ) або (після створення) до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Така можливість передбачена для фізичних, а з 26 травня 2022 року і юридичних осіб відповідно до порядку, що затверджено Постановою КМУ №380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації».

Звертаємо увагу, що для фізичних осіб таке повідомлення прирівнюється до подання заяви про відшкодування збитків, що спричинені внаслідок пошкодження та знищення нерухомого майна.

До реєстру заявником не вноситься вартість майна та розмір збитків. Цей критерій має бути визначено уповноваженим користувачем Реєстру.

  1. Оцінка розміру завданої шкоди та збитків.

Цей етап є основним для визначення розміру збитків, які можуть бути відшкодовані потерпілій особі.

У березні 2022 було ухвалено Постанову КМУ №326, якою затверджено «Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії рф». Відповідно до постанови, відшкодуванню підлягатимуть не лише прямі збитки підприємств, а й упущена вигода.

Згідно із постановою, профільними міністерствами та центральними органами виконавчої влади розробляються методики для визначення збитків, в т.ч. упущеної вигоди, за всіма напрямками економіки. У таких методиках планується застосувати міжнародні стандарти оцінки, щоб у майбутньому обчислені збитки могли бути доведені навіть під час розгляду заяв про відшкодування на рівні міжнародних інституцій.

До розробки таких методик ми пропонуємо проводити оцінку або здійснювати експертні дослідження, наприклад, проведення будівельно-технічної, будівельно- оціночної, земельно-оціночної, товарознавчої та економічної експертизи, для отримання висновків як щодо обсягів пошкодження та знищення майна, так і щодо вартості відновлення майна, а також для обчислення розміру упущеної вигоди підприємства. Для оцінки розміру збитків доцільно використовувати міжнародні стандарти оцінки.

Звертаємо увагу на те, що експерти не зможуть у таких висновках давати оцінку причинам пошкодження. Тобто ви не отримаєте від експерта у галузі будівельної експертизи висновок, яким снарядом, випущеним з якої відстані, знищено ваше майно. Ці питання якраз будуть вирішуватись у межах кримінальних проваджень.

Додатковим проблемним питанням можуть стати різні фактори, які могли вплинути на знищення майна. Майно могло бути мобілізованим і використовуватись для цілей ЗСУ. Знищення або пошкодження могло відбутись під час деокупації, на знищення майна могли вплинути дії третіх осіб, наприклад, грабежі, крадіжки, мародерство, або дія природних факторів.

При цьому у разі запровадження на законодавчому рівні презумпції вини рф за знищення майна українських юридичних та фізичних осіб внаслідок збройної агресії рф, такі фактори не матимуть впливу на встановлення причинно-наслідкового зв’язку та вирішення питання про відшкодування збитків за рахунок рф.

Олена Волянська, партнерка LCF, керівниця практики банкрутства та реструктуризації, спеціально для інформаційного агентства «Укрінформ».

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi