Податково-митна реформа 2.0

04.04.22

Навздогін до Закону України від 15.03.2022 р. № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (надалі – «Закон №2120-IX») яким передбачено ряд змін до податкового законодавства на період воєнного стану, Верховна Рада України прийняла Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану №7190 від 22.03.2022 (надалі – «Законопроект №7190»), яким уточнила ряд норм Закону №2120-IX, а також додатково змінила деякі правила оподаткування в сторону зменшення податкового тягаря на період воєнного стану.

Водночас, не встиг Законопроект №7190 набути чинності, як Комітет з питань фінансів,, податкової та митної політики підтримав нові законопроекти «про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану» №7234 від 30.03.2022 (надалі – «Законопроект №7234»), «про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування суб’єктів господарювання, пов’язаних економічними зв’язками з державою – агресором» № 7232 від 30.03.2022 (надалі – «Законопроект №7232») та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо справляння єдиного внеску та обліку спирту етилового денатурованого та продукції хімічного і технічного призначення» №7233 від 30.03.2022 (надалі – «Законопроект №7233»). Невдовзі очікується голосування за нові запропоновані зміни до податкового законодавства.

  1. Прийняті Верховною Радою зміни

Наразі Законопроект №7190 готується до підпису Президентом з подальшою публікацією, тому нижченаведений аналіз основних нововведень проведено на підставі опублікованого тексту прийнятого законопроекту.

  1. Зміни новоствореного особливого режиму оподаткування 3 групи спрощеної системи оподаткування.

Нагадаємо, що Законом №2120-IX було дозволено переходити на третю групу спрощеної системи оподаткування платникам податку із оборотом до 10 мільярдів гривень з необмеженою кількістю працівників. Платники за новими правилами «спрощенки» повинні сплачувати 2% податок з доходу замість податку на прибуток та ПДВ.

  • Розширено перелік операцій, щодо яких платник єдиного податку третьої групи звільнятиметься від податкового обов’язку з ПДВ.

Законом №2120-IX було передбачено, що платники єдиного податку третьої групи звільнятимуться від податкового обов’язку з ПДВ щодо операцій з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Законопроект №7190 поширив звільнення також на операції по ввезенню товарів на митну територію України, крім товарів, що імпортуються з країни-агресора.

  • Змінено податковий період.

Замість квартального звітного періоду Законопроект №7190 вимагає подання декларації кожного місяця. Сплата зобов’язань залишається щомісячна, зі зміною авансових платежів на звичайну сплату податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації.

  • Збільшено перелік осіб, які не можуть перейти на спрощену систему оподаткування на спеціальних умовах.

Так, до переліку осіб які не зможуть бути платниками єдиного податку за ставкою 2% долучено осіб, які здійснюють діяльність щодо імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.

Водночас, імпорт автомобілів звичайними фізичними особами буде звільнений від мита, акцизу та ПДВ, про що мова ведеться в пунктах 3.1. та 3.3.

  • Перехід на спрощену систему можливий посеред кварталу.

Закон №2120-IX пропонував подавати заяву про перехід не пізніше останнього дня кварталу, що означало його реєстрацію платником з єдиного податку з першого дня наступного кварталу. Фактично, платники, які не встигнули б подати відповідні заяви до 31 березня – не змогли би скористатись новим правовим режимом оподаткування до липня 2022 року.

Разом з тим, Законопроект №7190 передбачає, що особи будуть вважатись платниками єдиного податку з 01 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 01 квітня 2022 року; і з наступного робочого дня після подання такої заяви – у разі подання заяви після 01 квітня 2022 року.

  • Уточнено порядок звільнення від податкового обов’язку з ПДВ.

Нагадаємо, що Законом №2120-IX щодо ПДВ було лише вказано про звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість. Водночас таке формулювання викликало ряд питань, які Законопроектом №7190 частково врегульовано.

  • Реєстрація платником податку на додану вартість, при переході на спрощену систему оподаткування, буде вважатись призупиненою.

Це означає, що на період перебування на спрощеній системі оподаткування призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПК України, без анулювання реєстрації платника ПДВ.

  • Операції здійснені під час перебування на спрощеній системі оподаткування вважатимуться звільненими від оподаткування ПДВ.

Так, після використання товарів та активів, придбаних з формуванням податкового кредиту, необхідно буде донараховувати компенсаційні податкові зобов’язання з ПДВ. Водночас донараховувати такі зобов’язання необхідно буде не одразу, а не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення реєстрації платником ПДВ, тобто після скасування воєнного стану в Україні.

Якщо з товарами в даному випадку усе виглядає логічним, то необхідність нарахування компенсаційних зобов’язань за основними засобами, враховуючи тимчасове використання нового режиму єдиного податку, може доставити платникам додаткові труднощі.

Так, база для донарахування компенсаційних зобов’язань для необоротних активів, згідно Законопроекту №7190, визначається виходячи з балансової вартості, що склалася станом на початок звітного періоду, протягом якого здійснюються операції на спрощеній системі оподаткування.

Разом з тим, після закінчення воєнного стану та повернення на загальну систему оподаткування, платники податків, очевидно, зможуть використати абзац шостий пункту 198.5 статті 198 ПК України, та зменшити суму податкових зобов’язань на підставі розрахунку коригування до зведеної податкової накладної.

Тобто, платнику податків після закінчення воєнного стану необхідно буде донарахувати компенсаційні зобов’язання на необоротні активи, і одразу зменшити їх розрахунком коригування. Фактично, якщо балансова вартість за час воєнного стану встигне зменшитись, необхідно буде сплатити ПДВ із суми такого зменшення.

 

  • Дещо уточнено перехідні положення з податку на прибуток.

Законопроект №7190 лише запровадив обов’язок подання звітності з податку на прибуток підприємств за ті періоди протягом календарного року, в яких платник був платником відповідного порядку.

Водночас не узгоджено порядку визнання доходів у перехідний період, що вказує на необхідність застосування раніше діючих норм, зокрема абзацу 2 пункту 292.6. та підпункту 6 пункту 292.11 статті 292 ПК України.

Так, до доходу платника єдиного податку не слід буде включати суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період перебування на загальній системі, вартість яких була включена до доходу при обчисленні податку на прибуток.

Якщо ж оплата отримана як аванс, що не вплинуло на обчислення податку на прибуток, то датою отримання доходу буде дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг). Тобто суму раніше отриманого авансу необхідно буде включити до доходу платника єдиного податку та оподаткувати за ставкою 2%.

 

  1. Збільшено період, протягом якого платник податків може без застосування санкцій не виконувати податковий обов’язок, якщо у нього немає відповідної можливості.

Законом України від 03.03.2022 № 2118-IX було встановлено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, платники податків звільняються від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законопроектом №7190 строк, протягом якого необхідно буде виконати податковий обов’язок збільшено з трьох до шести місяців з моменту припинення або скасування воєнного стану в Україні.

 

  1. Частково скасовано обов’язкові платежі при імпорті товарів та автомобілів.
    • Звільнення товарів від ввізного мита.

З моменту  набрання законної сили Законопроектом №7190 (але не раніше 1 квітня 2022 року) і до припинення або скасування воєнного стану на території України звільнятимуться  від оподаткування ввізним митом товари, що імпортуються для вільного обігу та автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться громадянами для вільного обігу.

Відповідне звільнення від мита не поширюється на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво, тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

При цьому, якщо імпорт здійснюється платниками першої-третьої груп єдиного податку (крім підприємств – платників третьої групи за ставкою 3% + ПДВ), митне оформлення товарів повинно тривати не більше однієї робочої години.

  • Звільнення від оподаткування ПДВ імпорту товарів.

Також, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування ПДВ операції з імпорту товарів платниками єдиного податку 1-3 груп (крім фізичних та юридичних осіб третьої групи на ставці 3%+ПДВ).

  • Звільнення імпорту автомобілів від ПДВ та акцизного податку.

На аналогічний період звільняються від оподаткування ПДВ та акцизним податком операції з імпорту фізичними особами автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.

Підсумовуючи, відзначимо:

  • Фізичні особи звільняються від мита, акцизного податку та ПДВ при імпорті автомобілів.
  • Фізичні та юридичні особи звільняються від сплати мита при імпорті товарів (крім товарів, вказаних в пункті 3.1. виключень).
  • Платники єдиного податку першої-третьої груп (крім підприємств – платників третьої групи за ставкою 3% + ПДВ) звільняються від мита та ПДВ при імпорті товарів.
  • Важливо, що усі згадані звільнення не застосовуються, якщо товари або автомобілі імпортуються з держави-агресора або окупованої території України.

 

  1. Тимчасове звільнення від податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки.

За 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не буде нараховуватись та сплачуватись податок на нерухоме майно за об’єкти житлової нерухомості, які розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих територіях,  та за об’єкти житлової нерухомості, що стали непридатними для проживання у зв’язку з збройною агресією росії.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, буде визначатись Кабінетом Міністрів України.

Щодо об’єктів нежитлової нерухомості, яка розташована на територіях, де велись бойові дії або тимчасово окупованих територіях, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан, аналогічний податок також не сплачуватиметься.

При цьому, фізичним особам контролюючі органи самостійно нарахують податкові зобов’язання за січень-лютий 2022 року. Юридичним особам необхідно буде подати уточнюючу декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

 

Таким чином, Законопроектом №7190 узгоджено ряд колізій щодо податку з обороту, що дозволить бізнесу ефективніше використовувати новий режим оподаткування для покращення економічних показників. Також надано додаткові пільги громадянам та бізнесу, які безумовно сприятимуть збільшенню обсягу імпорту необхідних товарів для задоволення потреб населення в умовах часткового зупинення виробництва в середині країни.

 

  1. Підготовлені до голосування зміни.
  2. Планується скасувати ряд обмежень для обрання спрощеної системи оподаткування на період воєнного стану

Законопроектом №7234 пропонується скасувати обмеження доходу особи, яка має намір перейти на третю групу спрощеної системи оподаткування за ставкою 2%. Нагадаємо, наразі встановлено обмеження в розмірі 10 мільярдів гривень річного доходу.

Також планується розширити перелік видів діяльності, дозволених на третій групі єдиного податку. Так, обирати двовідсотковий податок зможуть особи, які займаються видобуванням підземних та поверхневих вод при наданні послуг централізованого водопостачання та водовідведення, а також всі особи, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, а не лише продавці пива, сидру, пері  та столових вин.

  1. Пропонується ввести ряд перехідних положень щодо податку на прибуток для осіб, які оберуть спрощену систему оподаткування.

У випадку прийняття Законопроекту №7234, особи, які зі сплати податку на прибуток перейдуть на сплату двовідсоткового єдиного податку зможуть враховувати надміру сплачену суму грошових зобов’язань, сплачені авансові внески, від’ємне значення об’єкту оподаткування та проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного пунктом 140.2 статті 140 ПК України, після відновлення сплати податку на прибуток підприємств.

Декларація з податку на прибуток після відновлення його сплати буде заповнюватись наростаючим підсумком. При цьому, доходи отримані за час перебування на спрощеній системі оподаткування не будуть враховуватись при обчисленні податку на прибуток. Разом з тим, в цілях виконання вимог щодо трансферного ціноутворення, доходи за період перебування на єдиному податку будуть враховані.

  1. Пропонується уточнити дату виникнення податкових зобов’язань при постачанні електроенергії.

У випадку прийняття Законопроекту №7234, датою виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку при постачанні електроенергії буде дата складення оформлення документа, що засвідчує факт постачання. При цьому, якщо такий документ складено в електронній формі, то відповідною датою буде дата самого документу, незалежно від того, коли на документ накладено електронний підпис.

Водночас, на період воєнного стану датою виникнення зобов’язань пропонується вважати дату отримання оплати за спожиту електричну енергію.

  1. Додаткове звільнення від мита, ПДВ та акцизу.

Законопроектом №7234 також пропонується звільнити від мита та ПДВ імпорт ряду товарів, в тому числі безпілотних літальних апаратів, апаратури прослуховування та броньованих автомобілів. Імпорт останніх також пропонується звільнити від акцизного податку.

Разом з тим, такі звільнення зможуть застосовуватись, якщо отримувачами будуть суб’єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

  1. Зменшиться перелік операцій, які не вважаються постачанням в цілях нарахування ПДВ.

Раніше прийнятими змінами до ПК України визначалось, що передання для цілей оборони товари/послуги не вважаються постачанням в цілях нарахування ПДВ. Однак Законопроектом №7234 пропонується не вважати постачанням передачу/надання товарів та послуг для цілей оборони лише у випадку, якщо вони надаються безоплатно.

  1. Планується збільшити повноваження контролюючого органу.

Законопроект №7234 передбачає право контролюючого органу проводити фактичні перевірки щодо дотримання законодавства про ціноутворення. Разом з тим, застосувати штрафи буде уповноважений орган, якому податківці надсилатимуть акт проведеної перевірки.

Окрім того, на період воєнного стану планується дозволити контролюючому органу надсилати акти камеральних перевірок не поштовим відправленням, а в електронному кабінеті або електронною поштою. Водночас, перебіг строків для подання заперечень та подальших дій в процедурі оскарження будуть зупинені.

  1. Питання підтвердження показників податкової звітності у разі втрати первинних документів планується врегулювати.

Законопроектом №7234 передбачено, що у разі втрати або неможливості вивезення первинних документів платнику податків необхідно буде подати повідомлення із зазначенням обставин втрати або неможливості вивезення первинних документів, податкові періоди, а також загальний перелік первинних документів.

Дані та показники податкової звітності платника за податкові періоди, зазначені у повідомленні, не зможуть бути піддані сумніву виключно на підставі відсутності первинних документів.

Більше того, податкові перевірки за такі періоди будуть заборонені навіть після закінчення воєнного стану.

Водночас, згадані положення зможуть бути застосовані лише у випадку, якщо втрата документів пов’язана з проведенням на території населених пунктів бойових дій. Обов’язок доказування відсутності такого зв’язку покладається на контролюючий орган. Однак, якщо буде доведено що втрата документів із бойовими діями не пов’язана, то платник буде вважатись таким, що ухиляється від сплати податків із подальшим його притягненням до відповідальності.

  1. Планується змінити період подання звітності податковими агентами.

Законопроектом №7233 планується зобов’язати податкових агентів подавати звітність про нараховані доходи не щокварталу, а щомісяця. При цьому, аналогічна зміна звітного періоду чекатиме і нотаріусів, які будуть змушені щомісяця подавати інформацію про договори купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, а також про прийняття спадщини.

  1. Плануються нововведення в частині виконання податкового обов’язку з акцизного податку при операціях зі спиртом

В Законопроекті №7233 міститься значна кількість новел, які стосуватимуться операцій з етиловим спиртом.

Серед іншого, планується створити Електронний реєстр суб’єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини. Право на застосування ставки 0% з акцизного податку отримуватимуть лише включені до такого реєстру особи.

Впроваджуватиметься обов’язок обладнати кожне місце отримання та місце відпуску на виробництві спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, а також обов’язок погодити технологічну схему встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів. Також слід буде подавати довідку про цільове використання спирту етилового. Крім того, необхідно буде встановити цілодобову систему відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту, схема якої повинна буде погоджуватись з контролюючим органом.

  1. Юридичним особам, які мають економічний зв’язок із країною-агресором встановлюватиметься в 1,5 рази вища ставка.

Законопроект №7232 передбачає збільшення податкового навантаження, шляхом застосування до ставки податку коефіцієнту 1,5, на компанії, які мають зв’язок з країною-агресором.

Такий коефіцієнт застосовуватиметься до податку на прибуток, екологічного податку, рентної плати та податку на майно.

Коефіцієнт застосовуватиметься до юридичних осіб, які перебуватимуть в Реєстрі суб’єктів господарювання, що пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором.

До цього реєстру включатимуться юридичні особи, учасником чи кінцевим бенефіціаром яких є резидент країни-агресора. Включенню до реєстру підлягатимуть також юридичні особи, які або самі отримують дохід з країни-агресора, або будь-який учасник міжнародної групи компаній, до якої входить така юридична особа, отримує дохід з країни агресора чи забезпечує економічну підтримку країни-агресора. При цьому перелік можливих доходів для кваліфікації наявності економічного зв’язку з країною-агресором буде невичерпним.

Збільшення податкового тягаря не застосовуватиметься виключно у разі, якщо господарська діяльність юридичної особи має соціальне, гуманітарне чи економічне значення для України, критерії чого затверджуватиме Кабмін.

Про наявність економічних зв’язків з державою-агресором, юридична особа повинна буде повідомити контролюючий орган сама. Таке повідомлення обов’язкове, незалежно від того, звільнятиметься особа від застосування коефіцієнту, чи ні.

Податківці отримають право перевіряти наявність зв’язків з державою-агресором під час камеральних та позапланових документальних перевірок. Якщо виявиться факт неподання повідомлення про наявність зв’язків, то за періоди, коли повинен був застосовуватись підвищений коефіцієнт, буде застосований штраф в розмірі 1,5% від обороту.

 

Фактично, більшість пропонованих змін направлено на максимальне удосконалення податкового законодавства із врахуванням тих викликів, які поставила перед країною війна. Окрім того, законодавець знайшов шлях до економічного стимулювання відмови від співпраці із державою-агресором українських та міжнародних компаній.

Андрій Реун, партнер, керівник податкової практики, спеціально для видання ZN.UA

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi