Що потрібно для відновлення поваги до міжнародного права?

10.03.22

Президентка Асоціації правників України, керуюча партнерка Юридичної групи LCF Анна Огренчук в інтерв’ю для італійської газети Il Dubbio озвучила сильне звернення до всієї міжнародної спільноти: «Дії Росії становлять загрозу всьому світу. Ось чому необхідні додаткові заходи для відновлення поваги до міжнародного права».

Незважаючи на блокаду та бомбардування міст, правники АПУ продовжують працювати. У трагічній ситуації, яка збурила їх життя, вони не втратили зв’язок з людьми. У ці години працює гаряча лінія АПУ для надання допомоги громадянам, які мають питання щодо виїзду закордон, захисту прав їх неповнолітніх дітей чи хочуть знайти безпечне житло. «Ми не зупиняємо роботу, – розповіла Президентка АПУ Анна Огренчук, – нашим пріоритетом зараз є звернення до міжнародної спільноти із закликом застосувати всі можливі правові інструменти для захисту України та її народу. Ми дуже вдячні за велику підтримку, яку надають Сполучені Штати Америки, інституції Європейського Союзу та уряди окремих країн. Однак на цьому етапі війна та злочини не тільки не припиняються, але й стають все більш жорстокими. Дії Росії становлять загрозу для всього світу. Ось чому необхідні додаткові заходи для відновлення поваги до міжнародного права».

В першу чергу ми хочемо запитати, як ви? Яка зараз ситуація в Києві?

Ситуація в Києві та інших великих містах України залишається напруженою і тривожною. Українська армія, яку підтримують громадяни, залишається сильною та мужньою понад будь-які очікування. Проте, як видається, російські війська, зіткнувшись із таким сильним опором, стають дедалі агресивнішими і вже багато днів свідомо бомбардують житлові квартали, лікарні, транспорт, все під ряд – як військові, так і цивільні об’єкти. Воєнні злочини та злочини проти людяності відкрито вчиняються просто на очах України та світу.

Напад Росії є серйозним міжнародним порушенням. Чи буде АПУ також працювати над збиранням доказів злочинів проти людяності?

Звичайно. Ми тісно співпрацюємо з Генеральною прокуратурою, іншими державними органами та громадськими організаціями, щоб розробити чіткий алгоритм збору та обробки доказів. Завдяки широкій мережі міжнародних зв’язків АПУ ми також ділимося з органами влади рекомендаціями та кращими практиками стосовно збору і верифікації доказів та їх подальшого використання в майбутніх судових процесах в національних та міжнародних трибуналах.

Наскільки реальною є перспектива притягнення Президента Путіна до відповідальності перед міжнародним судом?

Перед судом постануть і Президент Путін, і загалом керівництво не лише Російської Федерації, а й Республіки Білорусь та особи, які їх підтримують. Прокурор Міжнародного кримінального суду вже ухвалив рішення про початок розслідування стосовно подій в Україні, що є вагомим індикатором того, що правосуддя буде здійснено. АПУ також підтримує ініціативу створення міжнародного трибуналу над керівництвом Росії та Білорусі, оскільки масштаби та жорстокість їхніх дій виходять за межі будь-яких норм і принципів міжнародного права.

Україна вже ініціювала провадження в міжнародних судових установах, чи не так?

Окрім провадження в Міжнародному кримінальному суді, Україна також подала заяву до Міжнародного суду ООН проти Російської Федерації стосовно порушення Російською Федерацією Конвенції про запобігання геноциду і покарання за нього. Україна також звернулася до Європейського суду з прав людини з клопотанням про невідкладне застосування тимчасових заходів Російською Федерацією і негайне припинення військових дій. ЄСПЛ задовольнив це клопотання і виніс рішення за статтею 39 Регламенту ЄСПЛ. Це тимчасове рішення створює міцний фундамент для майбутнього рішення ЄСПЛ про визнання порушення Російською Федерацією Європейської конвенції з прав людини.

Строки розгляду справ міжнародними судовими установами щодо України можуть бути тривалими. А що можна зробити вже зараз?

Хоча механізми, передбачені міжнародним правом, принесуть результати, ці процеси потребуватимуть часу. Нам зараз потрібні радикальні економічні, фінансові та інші санкції, здатні негайно зупинити режим Путіна та припинити подальшу агресію. АПУ виступила з відкритою заявою, в якій закликає уряди США та європейських країн ввести ряд відповідних санкцій.

Посадові особи Російської Федерації стверджують, що так звана «військова операція» не припиниться до повної «демілітаризації та денацифікації» України, що означає повне знищення всіх тих, хто виступає проти панування Росії над Україною та готовий захищати незалежність і суверенітет України. Нам потрібно, щоб світ відреагував вже зараз, а також усвідомив, що мова більше не йде тільки про Україну. Навіть якщо Київ впаде, російське керівництво не зупиниться – наступною ціллю стануть Європа та увесь світ, а військові та економічні репресії проти демократичних країн не припиняться.

Оригінал інтерв’ю доступний за посиланням.

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi