
Безпека та здоров’я наших співробітників, клієнтів та партнерів є найвищою цінністю для нас. Однак, зважаючи на стрімке поширення COVID-19 та декларацію Всесвітньої організації охорони здоров’я про глобальну надзвичайну ситуацію, вже другий тиждень Україна активно вживає заходи боротьби з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19, яка, на жаль, загрожує стагнацією світової економіки. Минулого тижня були прийняті важливі рішення для безпеки як громадян України, так і бізнесу.
17 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила закон № 530-IX, що впроваджує зміни у трудовому, податковому законодавстві та інших сферах господарської діяльності. Надалі очікуємо на зміни в сфері банківсько-кредитних правовідносин та господарській діяльності.
Карантин визначено форс-мажорною обставиною
- Карантин — підстава для встановлення форс-мажорних обставин, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 3219 від 17.03.2020р.
- Належний доказ існування форс-мажору — сертифікат ТПП або інший доказ, передбачений договором.
- Форс-мажор не звільняє від виконання основних зобов’язань. Наявність форс-мажорних обставин є виключно підставою для звільнення контрагента від заходів відповідальності (штрафів, пені, підвищених процентів) за порушення взятих на себе зобов’язань, але не звільняє від виконання зобов’язань, встановлених договором.
- Обов’язкова умова для звільнення від відповідальності — встановлення причинно-наслідкового зв’язку між форс-мажорною обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань за договором.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ:
- Провести аналіз діючих договорів з контрагентами в розрізі переліку форс-мажорних обставин, порядку і строків їх підтвердження і повідомлення іншій стороні.
- Відстежувати подальші зміни законодавства, пов’язані із запровадженням Карантину.
Повний текст довідки та рекомендацій для бізнесу у випадку форс-мажору можна завантажити тут.
Звертаємо вашу увагу, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Зміни у сфері трудового законодавства
- Пріоритетним на час запровадження карантину є запровадження дистанційного режиму роботи, за умови врегулювання роботодавцем порядку здійснення дистанційної роботи, умов оплати, обліку робочого часу та інших питань.
- Найманий працівник, на загальних підставах, має право скористатися правом на щорічну відпустку, яка надається зі збереженням заробітної плати.
- Також працівнику, виключно за його згодою, надається можливість отримати відпустку без збереження заробітної плати, строк якої не буде включено до загального терміну 15 днів.
- Можливим є запровадження режиму простою та призупинення виконання роботи працівниками на період карантину. За загальним правилом час простою оплачується на рівні 2/3 окладу, та існують виключення у випадку виробничої ситуації, що загрожує небезпекою життю працівника.
Детальніше про особливості оплаті праці на період карантину читайте в оглядовому матеріалі Статус «Карантин»: оплата праці українцям.
Податкові пільги для бізнесу
- не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
- встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року;
- подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;
- не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю;
- об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
- ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, медичну, юридичну, адвокатську, нотаріальну) тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ, в частині сум, що підлягають сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе;
- відтермінована фіскалізація (РРО для бізнесу). Тобто для «груп ризику» РРО буде обов’язковим не з 1 жовтня 2020 року, а з 1 січня 2021 року, а для всіх підприємців не з 1 січня, а з 1 квітня 2021 року.
Детальніше про податкові новації читайте в матеріалах: Податкові канікули для ФОП та Пільги для бізнесу під час карантину.
Здійснення господарської діяльності та форс-мажор
- Можливість отримання сертифікату щодо форс-мажору у зв’язку з карантином — у такому випадку карантин буде вважатися форс-мажорною обставиною у разі неможливості виконання своїх зобов’язань за договором. Суб’єкти господарювання можуть змінювати графік роботи, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб, та повинні розміщувати про це інформацію на веб-сайтах та інших комунікаційних засобах.
- З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг і строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
- Заборона проведення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а також податкових перевірок.
Відповідальність за порушення правил карантину
- АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
КпАП доповнено ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей». Так, за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування — штраф для громадян від однієї до двох тисяч НМДГ (17 000 – 34 000 грн), для посадових осіб — у розмірі від двох до десяти тисяч НМДГ (34 000 – 170 000 грн).
- КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Посилено також кримінальну відповідальність (ст. 325 КК). Так, за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням передбачена кримінальна відповідальність у формі:
- штраф від тисячі до трьох тисяч НМДГ (від 17 000 грн до 51 000 грн);
- арешт до 6 місяців;
- обмеження або позбавлення волі до 3 років;
- діяння, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі до 8 років.
Юридична група LCF триматиме руку на пульсі законодавчих змін та інформуватиме вас щодо подальших нововведень у законодавстві.
Бережіть себе та будьте здорові!