Діяльність бізнесу під час карантину

25.03.20
Зміни у трудовому, податковому законодавстві та інших сферах господарської діяльності

Безпека та здоров’я наших співробітників, клієнтів та партнерів є найвищою цінністю для нас. Однак, зважаючи на стрімке поширення COVID-19 та декларацію Всесвітньої організації охорони здоров’я про глобальну надзвичайну ситуацію, вже другий тиждень Україна активно вживає заходи боротьби з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19, яка, на жаль, загрожує стагнацією світової економіки. Минулого тижня були прийняті важливі рішення для безпеки як громадян України, так і бізнесу.

17 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила закон № 530-IX, що впроваджує зміни у трудовому, податковому законодавстві та інших сферах господарської діяльності. Надалі очікуємо на зміни в сфері банківсько-кредитних правовідносин та господарській діяльності.

Карантин визначено форс-мажорною обставиною

 • Карантин — підстава для встановлення форс-мажорних обставин, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 3219 від 17.03.2020р.
 • Належний доказ існування форс-мажору — сертифікат ТПП або інший доказ, передбачений договором.
 • Форс-мажор не звільняє від виконання основних зобов’язань. Наявність форс-мажорних обставин є виключно підставою для звільнення контрагента від заходів відповідальності (штрафів, пені, підвищених процентів) за порушення взятих на себе зобов’язань, але не звільняє від виконання зобов’язань, встановлених договором.
 • Обов’язкова умова для звільнення від відповідальності — встановлення причинно-наслідкового зв’язку між форс-мажорною обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань за договором.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ:

 • Провести аналіз діючих договорів з контрагентами в розрізі переліку форс-мажорних обставин, порядку і строків їх підтвердження і повідомлення іншій стороні.
 • Відстежувати подальші зміни законодавства, пов’язані із запровадженням Карантину.

Повний текст довідки та рекомендацій для бізнесу у випадку форс-мажору можна завантажити тут.

Звертаємо вашу увагу, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю.

Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Зміни у сфері трудового законодавства

 • Пріоритетним на час запровадження карантину є запровадження дистанційного режиму роботи, за умови врегулювання роботодавцем порядку здійснення дистанційної роботи, умов оплати, обліку робочого часу та інших питань.
 • Найманий працівник, на загальних підставах, має право скористатися правом на щорічну відпустку, яка надається зі збереженням заробітної плати.
 • Також працівнику, виключно за його згодою, надається можливість отримати відпустку без збереження заробітної плати, строк якої не буде включено до загального терміну 15 днів.
 • Можливим є запровадження режиму простою та призупинення виконання роботи працівниками на період карантину. За загальним правилом час простою оплачується на рівні 2/3 окладу, та існують виключення у випадку виробничої ситуації, що загрожує небезпекою життю працівника.

          Детальніше про особливості оплаті праці на період карантину читайте в оглядовому матеріалі Статус «Карантин»: оплата праці українцям.

Податкові пільги для бізнесу

 • не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року;
 • подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;
 • не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю;
 • об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, медичну, юридичну, адвокатську, нотаріальну) тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ, в частині сум, що підлягають сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе;
 • відтермінована фіскалізація (РРО для бізнесу). Тобто для «груп ризику» РРО буде обов’язковим не з 1 жовтня 2020 року, а з 1 січня 2021 року, а для всіх підприємців не з 1 січня, а з 1 квітня 2021 року.

          Детальніше про податкові новації читайте в матеріалах: Податкові канікули для ФОП та Пільги для бізнесу під час карантину.

Здійснення господарської діяльності та форс-мажор

 • Можливість отримання сертифікату щодо форс-мажору у зв’язку з карантином — у такому випадку карантин буде вважатися форс-мажорною обставиною у разі неможливості виконання своїх зобов’язань за договором. Суб’єкти господарювання можуть змінювати графік роботи, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб, та повинні розміщувати про це інформацію на веб-сайтах та інших комунікаційних засобах.
 • З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг і строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
 • Заборона проведення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а також податкових перевірок.

Відповідальність за порушення правил карантину

 • АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ 

КпАП доповнено ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей». Так, за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування — штраф для громадян від однієї до двох тисяч НМДГ (17 000 – 34 000 грн), для посадових осіб — у розмірі від двох до десяти тисяч НМДГ (34 000 – 170 000 грн).

 • КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ 

Посилено також кримінальну відповідальність (ст. 325 КК). Так, за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням передбачена кримінальна відповідальність у формі:

 • штраф від тисячі до трьох тисяч НМДГ (від 17 000 грн до 51 000 грн);
 • арешт до 6 місяців;
 • обмеження або позбавлення волі до 3 років;
 • діяння, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі до 8 років.

Юридична група LCF триматиме руку на пульсі законодавчих змін та інформуватиме вас щодо подальших нововведень у законодавстві.

Бережіть себе та будьте здорові!

Iншi Публікації

Arrow Arrow
22.11.2018
Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій
Читати далi
17.01.2018
Тетяна Ігнатенко коментує останні висновки ЄСПЛ
Короткий експертний аналіз щодо дотримання прав людини у кримінальних провадженнях.
Читати далi
10.10.2017
Тетяна Ігнатенко коментує Проект Закону №159 щодо захисту прав людини
Експертний аналіз щодо нового Проекту Закону №159, внесеного у Парламент Петром Порошенко.
Читати далi