Пільги для бізнесу на період карантину

24.03.20

Останні декілька тижнів світ лихоманить. Невтішні новини щодо поширення коронавірусної інфекції вже призвели до запровадження безпрецедентних заходів з боку урядів всіх країн. Парламент і уряд України швидко відреагували на негативні зміни. У країні діє режим карантину, вживаються заходи для підтримки системи охорони здоров’я.

Однак жорсткі обмежувальні заходи болюче вдарили по великому і малому бізнесу і спричинили зростання соціальної напруги серед громадян.

Наразі основне завдання законодавця – зменшити тиск на бізнес та підтримати населення. Вже зараз ми маємо два нових закони, прийняті парламентом та підписані Президентом у неймовірно рекордні строки.

Мова йде про закони №530-IX та №533-IX.  Вони передбачають ряд пільг для бізнесу.

  1. звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), першочергове розмитнення таких товарів; проведення закупівлі товарів, робіт та послуг необхідних для цієї мети без застосування процедур, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі». На позачерговому засіданні 20 березня Кабінет Міністрів прийняв постанову №224 та затвердив перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію коронавірусної хвороби.
  2. податкові канікули щодо сплату податку на землю та нерухомість – стосується як юридичних, так і фізичних осіб. Але по обом податкам строк подання декларації на сьогодні сплив, відтак підприємствам слід подати уточнюючу декларацію та зменшити податкові зобов’язання  на ту суму, яка припадає на березень-квітень 2020 року.
  3. тимчасове звільнення ФОПів від нарахування та сплати єдиного соціального внеску; тимчасове скасування штрафних санкцій та пені за несвоєчасне подання звітності до податкових органів; встановлення мораторій на проведення перевірок будь-якими контролюючими органами та зупинення перевірок, які вже розпочато.

На період з 01 березня по 30 квітня 2020 підприємці на єдиному податку, а також на загальній системі та самозайняті особи звільняються від сплати ЄСВ без втрати страхового стажу. Також в цей період не застосовуються штрафні санкції за несплату, неповну сплату цього внеску або несвоєчасне подання відповідної звітності.

На період з 01 березня по 31 травня 2020 року скасовують штрафи за порушення вимог податкового законодавства, не нараховуватиметься пеня. Виняток становлять порушення вимог договорів довгострокового страхування життя та договорів страхування по недержавним програмам, штрафи за відчуження майна з податкової застави, порушення загальних правил обліку, виробництва та обігу пального та етилового спирту, порушення порядку нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку і рентної плати.

Якщо пеня уже за цей період була нарахована, але ще не сплачена, то вона підлягає списанню. Зупиняється перебіг строків давності щодо накладених штрафів. Також чекаємо роз’яснень щодо штрафів за невчасну реєстрацію ПДВ-накладних, про що в прийнятих законах нічого не зазначено.

Мораторій на перевірки контролюючими органами діє до 18 травня 2020 року, на документальні та фактичні перевірки податковою службою – до 31 травня. Разом з тим заборона не розповсюджується на камеральні перевірки, а також перевірки платників податків, які претендують на відшкодування ПДВ.

До квітня 2021 року відстрочено запровадження норм щодо застосування РРО підприємцями, що сплачують єдиний податок. Строки застосування нових штрафів за порушення у сфері РРО також відтерміновано до серпня 2020 (перший етап – запровадження штрафів у частковому розмірі) та до 1 січня 2021 року (застосування штрафів у повному розмірі).

Слід зазначити, що всі положення згаданих законів носять тимчасовий характер. Але, враховуючи специфіку кожної сфери, на яку впливають відповідні норми, термін їх дії встановлюється в середньому на час дії карантинних заходів або на три місяці з дня опублікування законів.

Банкам слід звернути увагу на законопроект №3225 «Про тимчасові заходи щодо подолання негативних економічних наслідків поширення коронавірусної інфекції COVID-19».

Вказаний документ передбачає мораторій з нарахування пені та штрафів за невиконання кредитних зобов’язань позичальниками, як громадянами, так і юридичними особами. Виключення становлять договори, укладені після 12 березня 2020 року, або ті, в які після цієї дати сторонами внесено зміни щодо зменшення платежів або продовження строків виконання зобов’язань.

На період дії закону призупиняється дія ст. 37 та ст. 38 Закону «Про іпотеку», що унеможливить позасудове врегулювання банками заборгованості, ст. 40, через що буде неможливим здійснити виселення боржника, та статей 41, 43-47 у частині реалізації предмета іпотеки на публічних торгах.

При цьому за логікою законопроекту такі заходи забороняються як щодо зобов’язань, невиконання яких настало в період дії карантину, так і тих, які виникли раніше. Вочевидь, недобросовісні позичальники отримають від держави чудовий та незаслужений подарунок. Крім того, не виключено, що відсутність заходів впливу на позичальника викличе хвилю неплатежів і по цілком благополучним кредитам.

А от чи витримає банківська система такі заходи, залишається під питанням. Втім, НБУ задекларував розробку нових програм для підтримки банків, тому слідкуємо за новинами.

Олена Волянська, партнер Юридичної групи LCF, спеціально для видання «ДЕНЬГИ.ua»