Конференція Utility Scale Solar & Wind Europe 2022: висновки

01.12.22

Ми прямуємо до Європи. І воєнна агресія рф не зіб’є нас з цього курсу. Після перемоги у війні відновлення та розбудова енергетичної системи стане ключовим завданням. Україні потрібно буде не лише забезпечити стабільність електропостачання, але й надати споживачам доступну та чисту електроенергію відповідно до кліматичних політик ЄС. Відтак вже сьогодні постала гостра необхідність отримання передового досвіду, обміну думками та комунікації з провідними гравцями ринку “зеленої” енергетики. Україні необхідно чути та бути почутою Європою.

28 та 29 листопада в Мюнхені відбулася конференція Utility Scale Solar & Wind Europe 2022, організована Reuters Event. В ній взяли участь понад 50 спікерів та більше 200 учасників – інвесторів, власників об’єктів ВДЕ та постачальників технологій для вітрових та сонячних електростанцій.

Іван Бондарчук, радник LCF, керівник практики енергетики та природних ресурсів, модерував сесію, присвячену розвитку вітрової енергетики, викликам та можливостям для досягнення цілей відновлюваної енергетики в ЄС до 2030.

На думку учасників, на сьогодні вітрова галузь стикається з найбільшими викликами за довгий час:

  1. Обладнання та вартість девелопменту проєктів (CAPEX) зросла, і, як очікується, продовжить зростати на фоні пост-COVID-ного відновлення економік.
  2. Виробники електроенергії з відновлюваних джерел все більше стикаються зі складнощами передачі та балансування потужностей великих електростанцій. Не завжди електроенергія, вироблена на офшорних потужностях на півночі Європи, може бути ефективно доставлена промисловим споживачам у західних та центральних регіонах континенту.
  3. Регуляторна політика ЄС щодо встановлення максимальної вартості електроенергії, хоча і є зрозумілою та, великою мірою, обґрунтованою, змінила правила гри і більше не дозволяє вважати ринок електроенергії ліберальним та таким, що має вільні ціни. Це створює додаткові ризики для розвитку проєктів на ринкових умовах без наявності довгострокових механізмів гарантування збуту. Девелопери та інвестори більше не мають гарантій і побоюються, що уряди в подальшому будуть вживати більш жорстких заходів для регулювання цін.

Ці проблеми створюють значні ризики для нових проєктів і можуть сповільнити їх розвиток. Втім, на думку спікерів панелі, ЄС не можна втрачати час на шляху до кліматичної нейтральності.

На цьому шляху, у глобальному змаганні за інвестиції більш успішними стануть країни, яким вдасться мінімізувати ризики інвесторів. Технічні ризики (складнощі передачі та балансування) можуть вирішуватися за рахунок масштабних інвестицій в нові електричні мережі для передачі електроенергії, розвитку децентралізованих “кластерів ВДЕ”, де ВЕС і СЕС використовуються для взаємного балансування, доповнені потужностями energy-storage та генерації, що використовує біопаливо.

Окрім того, держави можуть стимулювати розвиток проєктів у визначених регіонах за рахунок надання цінових надбавок або іншого стимулювання для будівництва потужностей ВДЕ саме там, де вони потрібні споживачам.

В свою чергу, економічні ризики проєктів повинні бути вирішені шляхом укладення контрактів на різницю, що забезпечать прогнозований збут електроенергії за гарантованою, бажано фіксованою ціною.

Значно поліпшить умови розвитку ВДЕ і розвиток потужностей з локального виробництва енергетичного обладнання, що може зменшити логістичні ризики інвесторів.

Окрім того, під час дискусій у кулуарах форуму майже всі учасники підтвердили готовність до інвестицій в енергетику України одразу після закінчення війни за умови розвитку прозорого та конкурентного ринку.

Iншi Новини

Arrow Arrow