Як підтримати команду у часи війни

03.08.22

З початку війни з рф для підприємств на перший план вийшла підтримка неперервності бізнесу та збереження головного для багатьох компаній активу – команди.

Для фізичної безпеки спеціалістів компанії організовували релокацію чи навіть евакуації з окупованих територій, надавали прихистки та допомагали влаштуватися на новому місці.

Та окрім фізичної допомоги, спеціалісти потребували моральної, психологічної підтримки. І найголовніше – чіткої зрозумілої інформації, алгоритму дій.

Із введенням воєнного стану змінилося законодавство практично в усіх сферах: податках, трудових відносинах, роботі навчальних закладів, правилах мобілізації та виїзду за кордон, тощо. Люди отримували загальну інформацію про ці зміни з офіційних джерел, але мали безліч запитань щодо своїх індивідуальних випадків.

Тому стало очевидно, що поряд з іншими видами підтримки у спеціалістів компаній виникла потреба в індивідуальних юридичних консультаціях.

ІТ-компанія Infopulse побачила таку потребу і організувала для своєї команди цілодобову 24/7 гарячу лінію з юридичних питань. Відповіді на запитання спеціалістів Infopulse надавав в телефонному та онлайн режимі юридичний партнер компанії LCF Law Group. Таким чином, кожен фахівець мав змогу звернутися до юриста та отримати персональну консультацію.

Всього за 3 місяці юристи LCF Law Group опрацювали близько 150 запитів. І за цими цифрами – долі 150 українців та їхніх сімей.

На початку війни більшість питань, що цікавили спеціалістів Infopulse стосувалися правил мобілізації та міграції.

Так, в перші тижні війни не рідкістю були ситуації неправомірних вручень повісток. Їх залишали у дверях, передавали дружинам військово зобов’язаних чоловіків. Також чимало запитів стосувалися перетину кордону у зв’язку із запланованим раніше навчанням. В цих ситуаціях юристи LCF Law Group консультували, які правила вручення повістки, як самостійно звернутися у військкомат та стати до лав ЗСУ чи ТРО, які документи та умови потрібні для виїзду на навчання.

Були й особливі запити: наприклад, член команди переніс складну хірургічну операцію. А у військкоматі дали відстрочку лише на два місяці, чого було зовсім недостатньо для відновлення здоров’я. Юристи не лише надавали консультацію, а й розробили алгоритм дій, який зробив можливим виїзд за кордон та продовження лікування.

Або ж інша ситуація: спеціалістка компанії разом з дітьми виїхала до Польщі, але їй потрібно було на два тижні поїхати до країни, що не входить до шенгенської зони. Тож вона дуже хвилювалася, що у разі такого виїзду втратить прихисток. Юристи допомогли в цій ситуації, надали рекомендації та роз’яснили нюанси щодо прихистку в Польщі. І в жінки все склалося так, як їй було потрібно.

Це історії, в якій юристи LCF Law Group змогли допомогти вирішити проблему. Але були й менш успішні.

Так, фахівчиня компанії, будучи вагітною, на початку війни виїхала з старшою дитиною за кордон. Там вона мала народжувати і дуже хотіла, щоб її чоловік приїхав на кілька днів, аби підтримати її та побути зі старшою дитиною. Але, на жаль, жодних правових підстав, які могли б надати можливість чоловікові виїхати, не було.

Згодом додалися питання щодо трудових взаємовідносин, з області сімейного права та можливостей компенсації збитків фізичних осіб.

В Infopulse є спеціалісти, які проживали в містах-сателітах Києва, що були в окупації. Вони з сім’ями встигли евакуюватися, та житло було дуже пошкоджене. Тож коли Київська область була деокупована, їм знадобилась юридична допомога в тому, як правильно зафіксувати пошкодження перед початком ремонтних робіт, щоб в подальшому мати можливість отримати компенсацію.

Також юристи отримували запити, що стосувалися бізнес-тематики: змін в податковому та трудовому законодавстві, функціонування бізнесу в умовах воєнного стану.

«Звичайно, загальна інформація про мобілізацію, податкову реформу, фіксацію збитків від нападу рф та інші теми доступні на різних офіційних ресурсах та в ЗМІ. Але кожен окремий випадок має свої нюанси та особливі обставини, вивчення яких вимагає багато часу. А багато ситуацій потребували практично невідкладної інформаційної допомоги та практичних порад. Тому формат цілодобової гарячої лінії був єдиним ефективним способом надати необхідну людині інформацію, допомогти у вирішенні конкретної проблеми, проінформувати та підтримати. Фактично кожен з нас мав свого особистого юриста, який займався індивідуальною обробкою запитів. І це додало більше ясності, впевненості, розуміння, як діяти далі», – говорить про гарячу лінію Євгенія Тонконог, фінансовий директор Infopulse.

«Особливо на початку роботи Гарячої лінії кількість запитів та їх складність була високою. По-перше, воєнний стан і всі його наслідки за 30 років незалежності країни відбувалися вперше, тому не було напрацьовано ані законів, ані практики з багатьох питань. По-друге, кожний запит був дуже емоційно забарвлений. Але коли люди отримували від нас чітку вичерпну інформацію, вони починали концентруватися на необхідних діях, і рівень паніки та емоційного навантаження зменшувався», – коментує Максим Шевердін, партнер LCF Law Group.

Наразі інтенсивність запитів спала, але не зійшла нанівець. Коли війна закінчиться, і ми абсолютно переконані, що завершиться вона перемогою України, законодавство знов буде змінюватися. Причому ці зміни, як і після введення воєнного стану, будуть, по-перше, стрімкими та значимими, по-друге, стосуватимуться багатьох сфер життя кожного громадянина. Тому для соціально відповідальних компаній гаряча юридична лінія залишатиметься затребуваним інструментом підтримки команди.

Анастасія Діденко, юристка LCF, спеціально для ligazakon.net

Iншi Новини

Arrow Arrow