Злагоджена співпраця трьох гілок влади як необхідна складова сталого розвитку країни

10.10.19

3–4 жовтня 2019 року у готелі Hilton Kyiv відбувся VIII Судовий форум, темою якого стала «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». Організаторами форуму є Асоціація правників України спільно з Проектом Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні». Програмним координатором заходу є Анна Огренчук, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України, Голова Комітету з процесуального права Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України» та керуючий партнер Юридичної групи LCF. Форум підтримали  Проект ЄС «ПРАВО-Justice», Національна школа суддів України, Асоціація розвитку суддівського самоврядування України та юридичні компанії-партнери заходу.

Вже восьмий рік поспіль форум є майданчиком для обговорення актуальних питань у сфері юриспруденції. Серед гостей та спікерів заходу – міжнародні експерти, представники Ради Європи, представники Верховної Ради України, судді Верховного суду, Конституційного Суду України, судді інших ланок, представники Міністерства юстиції України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, науковці, адвокати, журналісти, представники громадських організацій.

Ключовою темою форуму цього року стало питання ефективної співпраці та комунікації у трикутнику влади. Сьогодні Україна вступила в новий період розвитку, зумовлений величезною політичною трансформацією. Тотальні зміни торкнулись практично всіх сфер життя, зокрема і судочинства. Результат трансформації безпосередньо залежить від ефективності взаємодії законодавчої, виконавчої і судової гілок влади, а також ЗМІ як «четвертої влади». «Коли Асоціація правників України вперше проводила Судовий форум, комунікація навіть в середині судової влади була дуже обмежена. Тому на початку нашим завданням було зробити співпрацю ефективною у рівнозначному трикутнику «суд-прокуратура-адвокатура». Знадобилося майже 5 років, але ми бачимо позитивний результат. Цього року ми звернулись до ширшої теми – питання ефективності співпраці гілок влади у владному трикутнику. На мою думку, сьогоднішня тема, можливо, не знайде миттєвого практичного відображення, але через кілька років ми побачимо у діалозі більше представників як судової, так і законодавчої та виконавчої гілок влади», — наголосила під час свого виступу програмний координатор форуму Анна Огренчук.

За словами Президента Асоціації правників України Дениса Бугая: «Зараз на порядку денному вчергове стоїть питання реформи судової системи. Асоціація правників України, як провідна правнича спільнота, активно долучається до обговорення можливих змін, висловлюючи свою експертну думку щодо пропонованих реформ. Власне, Форум, це один з майданчиків, на якому ми збираємо фахівців, колег юристів, суддів, представників законодавчої та виконавчої влади для пошуку консенсусу та балансу у ключових питаннях взаємодії між гілками влади».

«Цьогорічний Судовий Форум був присвячений ключовому аспекту функціонування демократичного суспільства – балансу між виконавчою, законодавчою та судовою гілками влади. Стандарти Ради Європи передбачають, що гілки влади є взаємопов’язаними, а жодна з гілок не може бути «верховною» або домінувати над іншими. Переконаний, що Форум досяг своєї мети діалогу між гілками влади в контексті зазначеного стандарту, що є актуальним питанням на даному етапі розвитку демократії в Україні. Сподіваємось на подальшу результативну співпрацю з Асоціацією правників України», –  зазначив Ілля Черногоренко, спостерігач від Ради Європи у Комісії з питань правової реформи при Президентові України, керівник проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».

У перший день форуму було презентовано доповідь ключового спікера – Террі Андерсен – професора та експерта у галузі публічного адміністрування Troy University (США) «Судова влада як складова державного управління в умовах демократії». Під час наступних сесій обговорювались питання взаємодії органів законодавчої, виконавчої влади та суду; питання ефективної комунікації між судами та суспільством; причини формування і шляхи подолання стереотипу bad judge, необхідності підвищення відкритості суду та рівня обізнаності суспільства щодо процесів, які відбуваються в судовій системі.

В рамках другого дня Лорена Бахмайер-Вінтер, міжнародний експерт Ради Європи,  професор права Університету Комплутенсе в Мадриді (Іспанія), презентувала звіт щодо оцінки впровадження судової реформи в Україні у 2014-2018 рр. у контексті стандартів Ради Європи. У фокусі доповіді та подальшого обговорення – оцінка поточного стану та перспектив судової реформи та доцільність інституційних змін, необхідність реальних дій та відпрацювання функціоналу, оновлення Вищої Ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, заповнення суддівських вакансій. Під час сесії відбулось  інтерактивне голосування – більшість аудиторії підтримала думку про те, що реформування необхідно продовжувати у заданому векторі  з внесенням конструктивних змін.

Також розглядались питання впливу судових рішень на економічну політику держави, актуальні питання судової практики у спорах за участю банків та бізнесу,  вплив ЄСПЛ та Конституційного суду України на національну правову систему. Експерти Проекту ЄС «Право-Justice» презентували аналіз імплементації Цивільного та Господарського процесуальних кодексів, Міністерство юстиції України представило результати моніторингового звіту у частині імплементації процесуального законодавства. Також відбулось відкрите інтерв’ю з суддею Вищого антикорупційного суду щодо основних векторів антикорупційної політики. За результатами інтерактивного голосування, переважна більшість слухачів вважає, що результатом ефективної антикорупційної політики є формування нульової толерантності до корупції в суспільстві.

Загалом у заході взяли участь в якості доповідачів та модераторів 62 експерти, кількість відвідувачів склала 350 осіб, захід відвідали журналісти професійних та суспільно-політичних видань.