Підбиття юридичних підсумків 2020 року

14.01.21

«Just another day in 2020» – стало гаслом минулого року для України. Настав час для підбиття підсумків. Пропонуємо огляд ТОП-5 правових подій, які зробили 2020 рік дійсно унікальним.

 1. Резонансні рішення Конституційного Суду України

Конституційний Суд України цього року прикув до себе увагу значної частини пересічних громадян. Найбільш обговорюваними були такі рішення:

 • Про визнання неконституційною ст. 375 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність судді за завідомо неправосудні рішення.
 • Про визнання неконституційними низки антикорупційних норм, зокрема, ст. 366-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за неправдиве декларування.
 • Про визнання частково неконституційною судової реформи 2019 року щодо зменшення кількості суддів Верховного Суду з 200 до 100; створення Комісії з питань доброчесності та етики для оцінки членів ВРП та ВККС; розпуску та зміни порядку призначення ВККС.
 • Про визнання частково неконституційної судової реформи 2017 року щодо диференціації суддів Верховного Суду України та суддів Верховного Суду.

Закінчення 2020 року ознаменувалось конституційною кризою в державі та не менш резонансними законодавчими ініціативами щодо розпуску Конституційного Суду.

 1. Нові концепції кардинального реформування судової системи України

Влітку 2020 року голова Виконавчого комітету Нацради реформ Міхеїл Саакашвілі презентував нову концепцію «революційної» судової реформи в Україні.

Концепція передбачає ліквідацію Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України та створення єдиного органу судового контролю.

Крім того, ліквідуються господарські та адміністративні суди, створюються єдині окружні суди.

Верховний Суд діє виключно для формування судової практики. На референдум виноситься питання ліквідації Конституційного Суду та створення конституційної палати Верховного Суду.

Судовий процес диджиталізується шляхом створення суду у смартфоні.

Презентація викликала шквал критики та обговорень серед правничої спільноти.

Розвитку до кінця року запропонована концепція так і не отримала. Єдине, що продовжилось активне обговорення необхідності виокремити з господарської юрисдикції міжнародний комерційний суд.

 1. COVIDне законодавство

Пандемія коронавірусу в 2020 році вплинула на всі сфери життя, тому законодавче поле також зазнало певних змін.

Найбільш значущими були такі COVIDні зміни у законодавстві:

 • Віднесення карантину до форс-мажорних обставин.
 • Зупинення перебігу строків звернення до суду.
 • Звільнення від штрафних санкцій за прострочення повернення кредитів .
 • Звільнення від сплати деяких податків.
 • Введення мораторію на проведення планових перевірок.
 • Удосконалення трудового законодавства щодо дистанційної роботи.

До кінця 2020 року стало зрозуміло, що всі «тимчасові» заходи до завершення карантину скоріш за все на довго. Тому поступово обмежувальні заходи почали скасовувати. Скасовано мораторій на перевірки та зупинення частини процесуальних строків тощо.

 1. Відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні

31 березня 2020 року був прийнятий Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення, що фактично означає скасування мораторію.

До 1 січня 2024 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи-громадяни України (не більше 100 га), а після вказаної дати – українські юридичні особи також.

Юридичні особи, бенефіціарними власниками яких є іноземці, зможуть набувати право власності на землю лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.

Сільськогосподарська земля державної та комунальної власності продаватися не будуть взагалі.

Зазначені умови є компромісними на даному етапі та з великою ймовірністю будуть змінюватися з розвитком ринку землі в Україні.

 1. Завершення процедури медіації між урядом України та виробниками «зеленої» електроенергії

Криза, викликана  неможливістю держави забезпечувати викуп всієї виробленої «зеленої» електроенергії за встановленими «зеленими» тарифами, в 2020 році досягла свого апогею.

Для виходу з кризи у червні 2020 року між урядом та асоціаціями виробників «зеленої» електроенергії був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики для України.

Меморандум передбачає, що виробники «зеленої» електроенергії приймають умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів, тобто фактичне їх зменшення (15% для сонячної електроенергії та 7,5% – для електроенергії з енергії вітру).

Держава, в свою чергу, зобов’язується забезпечувати через ДП «Гарантований покупець» своєчасну поточну оплату, а також погашення заборгованості виробникам, які прийняли умови реструктуризації.

Факт підписання між державою та представниками бізнесу меморандуму як способу виходу з кризової ситуації є знаковою подією.

Підсумовуючи, не зважаючи на неоднозначність та дискусійність багатьох правових подій 2020 року, вказаний рік залишить відбиток в історії України. Від 2021 року ми очікуємо виважених заяв та рішень, консолідації дій всіх гілок влади, взаємодію у ключових питаннях функціонування держави.

Ірина Кобець, радник, керівник судової практики Юридичної групи LCF, спеціально для бізнес-довідника «ТОП 100-найкращих юристів України – 2020»