Основні способи зловживання процесуальними правами з боку недобросовісних адвокатів

05.10.20

Якби ці поради ми давали ще пів року тому, то палітра способів зловживання процесуальними правами була би значно яскравіша. Судова реформа 2016-2017 років створила чимало нових варіантів процесуальних дій, які стали справжніми новелами для вітчизняної правової системи. При цьому найбільш спірні нововведення були доволі сумнівним копіюванням положень західних норм здійснення правосуддя. Більш ніж за 2 роки свого існування деякі з них стали «рідними» для окремих адвокатів, що в такий спосіб затягували розгляд справ та досягали своїх позиційних перемог у юридичних битвах з опонентами.

Та з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15 січня 2020 року № 460-ІХ, що набув чинності вже 08 лютого 2020 року, найодіозніші способи судових диверсій були скасовані чи оптимізовані.

Що ж лишилося в арсеналі майстерного адвоката? Пропонуємо розглянути 10 популярних та ефективних засобів досягнення результату. Звичайно, деякі з нижченаведених варіантів або їх комбінація можуть розходитись з положеннями чинного законодавства та принципами адвокатської етики. Проте наша мета не спонукати до дій, а дослідити ті випадки, що вже неодноразово мали місце на практиці.

  1. Впевнено очолюють наш «хіт-парад» карантинні заходи. З березня 2020 року суди, як правило, легко відкладають розгляд справ, якщо одна зі сторін заявить про відкладення через карантин. Крім того, продовження процесуальних строків стало ідеальною можливістю потягнути час. Згідно зі змінами в процесуальні кодекси час дії карантину додається до стандартного процесуального строку. Відповідно, деякі сторони використовують продовження строків та відкладення розгляду справ недобросовісно – виключно для затягування часу.
  2. Подання зустрічного позову та оскарження відмови в його прийнятті. Якщо сторона є відповідачем, то один з популярних способів – висунення зустрічних позовних вимог. Але такі вимоги не повинні бути «занадто обґрунтованими» – тоді вашу заяву приймуть і розглядатимуть разом з первісним позовом. А от якщо зустрічний позов буде трошечки безглуздим, то суд відмовляє. Далі – апеляція та касація.
  1. Призначення експертизи та подальше ненадання необхідних документів для її проведення, несплата за проведення експертизи. Підібрати ту сферу, де необхідні спеціальні знання для розгляду справи, не так і просто. Проте якщо ваше клопотання задовольнять, будувати комунікацію з експертною установою можна так, щоб сильно затягнути процес. Більше того, в деяких випадках можна повернутись в точку відліку, якщо не надати документи чи не оплатити її проведення.
  1. Залучення третіх осіб. Вдалося виявити того, на чиї права може вплинути розгляд справи? Можна за клопотання залучати в якості третіх осіб. Так, звісно, таким особам доведеться найняти адвокатів, ознайомлюватись з матеріалами, подавати свої заяви й клопотання. Все це забирає дорогоцінний час. А якщо мова йде про нерезидента, то тут взагалі можна повідомляти за Гаазькою конвенцією[1]( ще на пів року справа ставиться на паузу).
  1. Подання відводів суддям – січневі зміни 2020 року «порізали» функціонал такого заходу, що вже набрав певної популярності. Раніше можна було очікувати на відкладення від декількох днів до декількох тижнів. Натомість зараз потрібно подавати відвід за 3 робочих дні до засідання. Видається, що динаміка заяв про відводи суттєво знизиться.
  1. Зупинення провадження у справі до вирішення іншої справи. Не завжди вдається знайти такі обставини, без яких неможливо вирішити вашу справу. Але варто спробувати, розгляд справи це може затягнути на роки…
  1. Подання процесуальних документів з дефектами – не підтвердили повноваження чи не сплатили судовий збір, інші недоліки. Все це – щоб залишили без руху та надали час на усунення недоліків. Декілька днів чи навіть тижнів можна виграти.
  1. Оскарження ухвал суду, що не можуть бути оскаржені. З останніми змінами таких випадків стане суттєво менше, але ідея не нова – використовується і зараз.
  1. Подання позову з дефектами для залишення його «без руху» та створення підстав для вибору судді. Раніше особливо не переймались, подавали «віялом» 5-6 позовів, далі можна обрати найкращий варіант. Тепер же варто подавати по черзі, змінювати за можливості якісь формальні дані, щоб якраз і уникнути відповідальності за зловживання. Також варто пам’ятати, що кожна наступна «подача» привертає увагу самих суддів та зменшує ваші шанси на успіх.
  1. Виправлення описок та арифметичних помилок у судових рішеннях. Часто їх можна знайти, просто відкривши «Український правопис». Значення для суті справи це, звісно, не має, але може допомогти зберегти декілька тижнів перед оскарженням, наприклад.

Як висновок, зловживання процесуальними правами були, є і будуть. Зменшити їх кількість змогла б ефективна система притягнення порушників до відповідальності. Наразі вона фактично відсутня, тому лишається насолоджуватись смаком повної процесуальної свободи.

Ігор Кравцов, партнер, керівник практики транскордонних спорів, для видання «Український адвокат»

[1] Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 р.